Seks po porodzie

Pierwszy raz po porodzie, to temat bardzo często poruszany w moim gabinecie. Większość kobiet ma obawy związane z rozpoczęciem współżycia po urodzeniu maluszka. Co ciekawe, nie ma tu znaczenia, czy poród odbył się drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. Na końcu wpisu zebrałam dla Ciebie 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci się przygotować fizycznie i mentalnie do pierwszego seksu po porodzie.

Czym martwią się kobiety przed pierwszym razem po porodzie?

  • że będzie bolało
  • że coś niebezpiecznego może wydarzyć się z narządami rodnymi podczas penetracji
  • luźną lub zbyt ciasno zszytą pochwą
  • reakcją i odczuciami partnera na ewentualne zmiany anatomiczne
  • poczuciem utraty kobiecości w związku ze zmianami wyglądu krocza
  • o poziom odczuwanej satysfakcji ze współżycia
  • o możliwość osiągnięcia orgazmu
seks po porodzie

Jakie sytuacja podczas porodu mogą (ale nie muszą!) wpływać na seks po porodzie:

  • nacięcie lub pęknięcie krocza – po wygojeniu, blizna może być źródłem odczuwanego napięcia i bólu ze względu na sztywność tkanki
  • użycie vakuum lub kleszczy – wiąże się często z większymi obrażeniami krocza po porodzie, w tym odczucie ‘luźnej pochwy’
  • poród bardzo szybki lub bardzo długi – spore obciążenie dla mięśni dna miednicy, które może spowodować pojawienie się obniżenia narządów rodnych, odczucia ‘luźnej pochwy’
  • poród z długą fazą parcia – j.w.
  • poród traumatyczny – niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań i aktywności, które są w obszarze krocza

Co jeszcze ma wpływ na Twoje odczucia w czasie seksu po porodzie:

  • zmęczenie i niewyspanie – większa skłonność do odczuwania bólu
  • brak zapewnionych innych podstawowych potrzeb, jak regularne posiłki, sen, ruch, spokojny prysznic i toaleta
  • inna rola społeczna – oprócz bycia partnerką, kobieta staje się też matką, która w pierwszej kolejności chce zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje
  • napięcie spowodowane myślami, czy dziecko się nie obudzi w czasie trwania współżycia i przez to trzeba będzie je przerwać

Co możesz zrobić, żeby przygotować się do pierwszego razu i tym samym wpłynąć na swoje odczucia?

  1. Nie śpiesz się, sama zdecyduj, kiedy chcesz wrócić do współżycia z partnerem.

  2. Wybierz wygodną dla siebie pozycję i nadawaj rytm zbliżeniu.

  3. Jeśli nie czujesz się gotowa do stosunku z penetracją, możesz zaproponować na początek inny rodzaj aktywności seksualnej.

  4. Stosuj lubrykanty szczególnie jeśli karmisz.
    Wybieraj te naturalne, na bazie wody– zmniejszy to odczucie tarcia i dyskomfortu, które może pojawić się ze względu na zmianę gospodarki hormonalnej. Po porodzie śluzówka pochwy staje się cieńsza, i mniej nawilżona, przez co jest bardziej podatna na uszkodzenia.

  5. Popatrz na swoje krocze w lusterku, a jeśli jesteś na to gotowa – poznaj je swoim dotykiem na nowo.
    Czasami w myślach tworzy się obraz, że po porodzie nie wiadomo co się w tym kroczu wydarzyło i pojawia się obawa, żeby nawet na nie spojrzeć, czy dotknąć blizny. Jeśli jednak zdecydujemy się to zrobić, okazuje się, że nie jest to takie straszne, jak nam się wydawało. I już poziom stresu spada.

  6. Sprawdź stan mięśni dna miednicy i blizny na kroczu (jeśli taką masz) u fizjoterapeutki uroginekologiczej.
    Unikniesz niepotrzebnych stresów związanych z potencjalnym dyskomfortem w trakcie pierwszych zbliżeń po porodzie i przygotujesz się do nich. Fizjoterapeutka nauczy Cię jak uelastycznić bliznę i świadomie pracować dnem miednicy.

  7. Jeśli masz wsparcie partnera i bliskich, korzystaj z niego!
    Będziesz miała więcej siły i energii do aktywności innych niż te podstawowe, jak przygotowanie jedzenia i wzięcie prysznica.

  8. Twoje odczucia mogą być inne, niż przed porodem.
    Jednak nie oznacza, to, że będą mniej satysfakcjonujące. Często potrzeba czasu, żeby na nowo odkryć co będzie nam sprawiać przyjemność.

  9. Pamiętaj o tak zwanej ‘grze wstępnej’.
    Daj sobie czas, który pozwoli na zwiększenie pobudzenia seksualnego i tym samym sprawi, że będziesz w stanie odczuwać większą przyjemność ze zbliżenia.

  10. Rozmawiaj z partnerem o swoich odczuciach i obawach, podziel się z nim swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, żeby mógł jeszcze lepiej zrozumieć Twoje potrzeby.

Jak pewnie zauważyłaś, temat współżycia po porodzie jest bardzo złożony, bo dotyczy bardzo wielu sfer naszego życia. Szczególnie istotne są tu sfery psychiczno-emocjonalna i fizyczna, role społeczne jakie pełnimy, podstawowe potrzeby, które muszą być zapewnione, żeby była przestrzeń na dodatkowe aktywności. Jednak pod kątem wielu tych aspektów możemy się przygotować, wdrażając choćby kilka z powyższych wskazówek.

Pamiętaj, że masz duży wpływ na to co odczuwasz! Jeżeli coś Cię niepokoi lub martwi, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Im szybciej to zrobisz, tym większa jest szansa, że dolegliwości uda się w krótkim czasie wyeliminować.

Życzę Ci wielu radości z macierzyństwa!