Mięśnie dna miednicy – czy umiesz je napiąć?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy napinamy mięśnie dna miednicy, czy też tylko myślimy, że je napinamy. W gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej pomoże Ci w tym certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, natomiast w domowym zaciszu będziesz mogła samodzielnie spróbować swoich sił.

Aktywacja mięśni dna miednicy domowymi sposobami*:

 • Podczas leżenia na plecach z nogami ugiętymi w kolanach, przykładając kciuk lub palec wskazujący do środka ścięgnistego krocza (tkanka między wejściem do pochwy, a odbytem). Kiedy napinasz mięśnie powinnaś odczuć, że środek ścięgnisty 'ucieka’ od Twojego palca, przy rozluźnieniu z powrotem do niego przylega
 • Leżąc w pozycji jak wyżej z użyciem lusterka – pomoże Ci ono w zaobserwowaniu skurczu i rozluźnienia mięśni dna miednicy
 • Podczas współżycia – możesz spróbować aktywnie napinać mięśnie i obserwować, czy będzie to miało wpływ na odczucia Twoje i partnera
 • Po kąpieli wkładając palec do pochwy i próbując wyczuć, czy jesteś w stanie go zacisnąć i wessać w górę


  * Nie jest to propozycja ćwiczeń tylko prostego sprawdzenia w domowych warunkach, czy jesteś w stanie wykonać napięcie dna miednicy. Aby w pełni ocenić funkcję tych mięśni potrzebne jest wykonanie badania u fizjoterapeutki uroginekologicznej.
model mięśni dna miednicy
pomoce edukacyjne dla lepszego zobrazowania pracy mięśni dna miednicy

W gabinecie fizjoterapeutycznym we Wrocławiu badanie mięśni dna miednicy może odbyć się na 3 sposoby:

 • Badanie pośrednie (zewnętrzne)

  Badanie przeprowadzane jest w bieliźnie, a terapeutka przykłada dłonie w okolice guzów kulszowych lub środka ścięgnistego krocza. Podczas badania dowiesz się, czy potrafisz prawidłowo wykonać skurcz mięśni dna miednicy oraz skorelować go z oddechem.
 • Badanie bezpośrednie per vaginam (wewnętrzne)

  Jest to przezpochwowe badanie palpacyjne wykonywane przez terapeutkę. Podczas badania zostanie przeprowadzony schemat PERFECT oceniający stan poszczególnych parametrów mięśniowych takich jak siła, wytrzymałość, szybkość itp. Sprawdzane jest również czucie okolic krocza, a także tkliwość poszczególnych mięśni dna miednicy. Na podstawie tego badania dobieramy indywidualny plan treningowo-terapeutyczny dostosowany do stanu Twoich mięśni.

 • Badanie z użyciem różnych form biofeedbacku

  Tj. sonda dopochwowa EMG (elektromiografia), sonda dopochwowa Pelvifly połączona z aplikacją na telefonie, sonda zewnętrzna Pelvifly Boost, educator – badanie pozwala na zobaczenie pracy mięśni na ekranie, co często ułatwia pacjentkom wyczucie mięśni. Z sondami można ćwiczyć lub też co jakiś czas kontrolować zmiany zachodzące w mięśniach pod wpływem treningu, ponownie wykonując test mięśni.
Badanie mięśni dna miednicy u fizjoterapeutki uroginekologicznej

Nadal zastanawiasz się, czy Twoje dno miednicy pracuje prawidłowo?

2 thoughts on “Mięśnie dna miednicy – czy umiesz je napiąć?”

 1. Pingback: Jak ćwiczyć po porodzie? Na co zwrócić uwagę i czego unikać? - Lantio Fizjoterapia

 2. Pingback: Co zrobić z nietrzymaniem moczu w ciąży i po porodzie? - Lantio Fizjoterapia

Comments are closed.