Blizna po nacięciu i pęknięciu krocza. Jak mobilizować?

Jeśli w trakcie porodu Twoje krocze zostało nacięte lub doszło do jego samoistnego pęknięcia, to ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego jak zajmować się raną w pierwszych dniach po porodzie oraz co robić już po jej wygojeniu.

Fizjoterapia blizny po nacięciu i pęknięciu krocza przy porodzie
  1. Przez pierwsze 4 – 6 tygodni po porodzie stosuj bieliznę połogową (siateczkową) lub bawełnianą.

  2. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu krocza.

  3. Po mikcji i defekacji pamiętaj o każdorazowym podmyciu się i wytarciu jednorazowym ręcznikiem koniecznie od cewki moczowej w kierunku odbytu – nigdy odwrotnie!

  4. Krocze można podmywać samą wodą lub naparami z nagietka czy też odpowiednimi środkami z apteki typu Tantum Rosa.

  5. W trakcie gojenia rany, wybierz kąpiel pod prysznicem zamiast wanny.

  6. W przypadku obrzęku krocza (może pojawić się i utrzymywać kilka dni po porodzie), miejsce powinno być regularnie schładzane – co kilka godzin. Możesz przykładać cold-pack lub zamrożony lód w kostce zawinięty w cienką bawełnę albo wodę zamrożoną w prezerwatywie (ma odpowiedni kształt)

  7. Warto co parę dni spojrzeć w lusterko na ranę, aby obserwować, czy dobrze się goi.

  8. Staraj się przez pierwsze 6 tygodni po porodzie dźwigać tylko dziecko. Jeśli to tylko możliwe, resztę zostaw partnerowi. Dzięki temu Twoja rana i całe ciało będą miały lepsze warunki do regeneracji.

  9. Unikaj parcia na toalecie przy wypróżnianiu się, nie pospieszaj też strumienia moczu.

  10. Początkowo najprawdopodobniej będziesz czuła ból lub dyskomfort przy siedzeniu, dlatego, jeśli tylko możesz, unikaj pozycji siedzącej. Wybierz leżenie, pozycję półleżącą, czy stanie. Jeśli już siedzisz, staraj się to robić na czymś nieco twardszym niż zapadający się fotel. Unikaj też kółek poporodowych, chyba, że ból jest bardzo silny, a Ty nie jesteś w stanie inaczej karmić niż w pozycji siedzącej.

  11. Mięśnie dna miednicy możesz aktywizować już w 2-3 dobie po porodzie. Jednak jeśli będziesz czuła dyskomfort, czy też ból pochodzący z rany lub otarć krocza, możesz się wstrzymać z ćwiczeniami i rozpocząć je po tygodniu lub dwóch. Ćwiczenia dna miednicy dobrze wpływają na gojenie rany.

  12. Warto dodać, że wyizolowane ruchy miednicą w różnych kierunkach oraz spacery i spontaniczny ruch będą również wspierać gojenie rany.

  13. Wizytę kontrolną u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto odbyć już po zagojeniu rany, czyli po 3 tygodniu od porodu.

  14. Najczęściej zakładane szwy są rozpuszczalne, jednak czasami ich wchłanianie może trwać dłużej niż samo gojenie rany. Nawet po wygojeniu szwy mogą być jeszcze delikatnie wyczuwalne.

  15. Blizna może wywoływać dyskomfort, ból i ciągnięcie podczas dotyku oraz przy nacisku. Początkowo delikatny dotyk, a następnie mobilizacja blizny, której uczę moje pacjentki na wizycie pozwoli uelastycznić bliznę, przywrócić jej czucie i ruchomość. Jest to także istotne pod kątem problemów związanych z dysfunkcją dna miednicy, jak np. nietrzymanie moczu.

  16. Blizna szczególnie odczuwalna może być przy współżyciu, ponieważ w trakcie dochodzi do spontanicznej mobilizacji blizny. Jeśli wcześniej nie została poddana terapii, to współżycie może wywołać ból. Szczególnie ważne jest wtedy szybkie działanie, aby uniknąć pogłębienia się problemu. Jak najlepiej rozpocząć seks po porodzie dowiesz się z tego wpisu.

Mam nadzieję, że uda Ci się zastosować powyższe wskazówki, które pomogą Ci zadbać o ten szczególny obszar. A jeśli chcesz nauczyć się mobilizacji blizny, zapraszam Cię na spotkanie w gabinecie.

Do zobaczenia!
Martyna