FAQ

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

Dla łatwiejszego korzystania, stworzyłam 3 sekcje najczęściej zadawanych pytań, czyli:
1. Podstawowe informacje
2. Informacje dotyczące fizjoterapii uroginekologicznej
3. Informacje dotyczącej fizjoterapii stomatologicznej

Jeśli nie znajdujesz tu odpowiedzi na interesujące Cię pytanie, skontaktuj się ze mną!

Podstawowe informacje

Tak, w gabinecie Lantio Fizjoterapia można płacić kartą.

Na wizytę można umówić się przez stronę internetową klikając w menu 'Umów wizytę’ (wyświetlą się wówczas od razu dostępne terminy), mailowo, telefonicznie, przez sms, a także przez media społecznościowe Lantio Fizjoterapia.

Proszę pamiętać, że termin jest zarezerwowany dopiero wtedy, gdy otrzymają Państwo potwierdzenie jego rezerwacji. Propozycje terminów, które wysyłam w odpowiedzi na Państwa zapytanie nie są równoznaczne z ich 'blokadą’ dla innych pacjentów, więc może zdarzyć się sytuacja, że w międzyczasie ktoś zdąży już ten proponowany termin zarezerwować.

Wizytę można przełożyć lub odwołać najpóźniej 24 godziny przed umówionym terminem spotkania. Po tym czasie wizyta traktowana jest jako zrealizowana i należy ją opłacić. Informację o nieobecności proszę przekazać telefonicznie lub przez sms pod numer 661 367 188.

Tak, przed budynkiem znajduje się bezpłatny parking. Jeśli nie będzie miejsca, to można kierować się na parking oddalony o około 50 m tzn. za Lidlem należy skręcić w lewo i po lewej stronie jest dostępny kolejny duży parking. Można też zaparkować pod sklepem Lidl, tylko trzeba pamiętać o pobraniu darmowego biletu (bezpłatne parkowanie przez 1,5 h).

Najbliższy przystanek autobusowy oraz tramwajowy to Hutmen. Dojście z przystanku do gabinetu zajmuje 2-3 minuty.

Wejście do gabinetów Fizjoterapii jest wspólne z Grotą Solną, następnie należy kierować się do drzwi na wprost oznaczonych 'Fizjoterapia’ i usiąść w poczekalni. Lantio Fizjoterapia znajduje się w gabinecie nr 2.

W takiej sytuacji ZAWSZE zachęcam do kontaktu ze mną w celu wyjaśnienia sprawy. Najprawdopodobniej oznacza to, że wystąpił błąd/niezrozumienie podczas umawiania terminu wizyty i nie znajduje się ona w systemie.

Oczywiście, nie ma najmniejszego problemu, żeby na wizycie pojawił się również maluszek. Gabinet znajduje się na parterze, więc swobodnie można wprowadzić wózek czy gondolę.

Informacje dotyczące fizjoterapii uroginekologicznej

Na pierwszą wizytę zabierz ze sobą dokumentację z odbytych badań i zabiegów w obszarze zgłaszanych dolegliwości. Przydatny będzie również wypis ze szpitala po operacji, czy porodzie, a w przypadku ciąży – karta ciąży.

Miesiączka NIE JEST przeciwskazaniem do odbycia wizyty u fizjoterapeuty, nawet uroginekologicznego. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się ze swoim fizjoterapeutą i przed odwołaniem wizyty, zapytaj, czy jest taka konieczność.

Jeśli nic nie zaniepokoiło Cię w znacznym stopniu, to na spokojnie można przyjść po połogu, czyli 6-8 tygodni po porodzie. Jeśli natomiast odczuwasz dolegliwości bólowe lub chcesz szybciej wspomóc regenerację organizmu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjść już 2-3 tygodnie po porodzie – będzie to tylko z korzyścią dla Ciebie.

Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, a Ty odczuwasz dolegliwości bólowe lub chcesz się po prostu zrelaksować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z masażu.

Badanie per vaginam jest badaniem mającym na celu ocenę funkcji mięśni dna miednicy. Z reguły nie jest ono bolesne. Jednak jeśli zgłaszasz dolegliwości związane z bólem w obszarze miednicy czy też bólem przy współżyciu, to badanie może je wywołać. Pamiętaj jednak, że w każdej chwili możesz przerwać badanie, a terapeuta nie zrobi nic wbrew Twojej woli.

Tak naprawdę wszystko zależy od Twojego samopoczucia. Po zakończonym połogu możesz powoli i stopniowo wracać do aktywności, które lubiłaś robić przed ciążą lub podjąć nowe. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała w trakcie i po tych aktywnościach. Aby mieć pewność, że jesteś gotowa i możesz bezpiecznie podjąć aktywność fizyczną, warto skonsultować się z fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Mobilizację pośrednią blizny np. w formie oddechów lub pracy manualnej w obszarach graniczących z blizną można rozpocząć już kilka dni po zabiegu. Natomiast mobilizację bezpośrednią wdraża się już po wygojeniu blizny (około 4-6 tygodni po porodzie).

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu odczuwasz dyskomfort w dnie miednicy podczas tych aktywności oraz jak funkcjonalne są Twoje mięśnie dna miednicy. Przy obniżeniu narządów na czas aktywności fizycznej dobrze sprawdzi się pessar, który będzie pełnił swego rodzaju funkcję dodatkowej podpory dla narządów.

W wielu przypadkach fizjoterapia może pomóc w łagodzeniu przykrych doznań związanych z bolesnością przy współżyciu. Ważna jest tutaj diagnoza nie tylko struktur ciała, czyli np. mięśni dna miednicy, ale również ocena czynników biopsychospołecznych, które są bardzo istotne w tego typu dolegliwościach.

Po takim i dłuższym czasie mobilizacja blizny będzie szczególnie istotna u osób, które nadal odczuwają dolegliwości z tego obszaru. Może to być kłucie, ciągnięcie, sztywność, brak prawidłowego czucia dotyku w obszarze blizny, trudności emocjonalne z samodzielnym dotykiem blizny i jej akceptacją.

Każde mimowolne oddanie moczu, nawet w bardzo małej ilości świadczy o tym, że nasz mechanizm kontroli pęcherza nie jest w pełni sprawny i warto się temu przyjrzeć. Pomocna może być diagnostyka u ginekologa i fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Modyfikacja czynności dnia codziennego pod kątem profilaktyki nadmiernego obciążania dna miednicy, a także nauka prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, może korzystnie wpłynąć na efekt operacji. Dlatego po operacji ginekologicznej warto zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej na minimum 1 wizytę.

Informacje dotyczące fizjoterapii stomatologicznej

Pierwsza wizyta jest w dużej mierze wizytą diagnostyczną. Polega na omówieniu zgłaszanych dolegliwości, badaniu ruchów żuchwy, odcinka szyjnego kręgosłupa, a także na badaniu palpacyjnym mięśni twarzy i szyi oraz wstępnym omówieniu planu terapii.

Przeskakiwanie żuchwy najczęściej wynika z problemów w stawie skroniowo-żuchwowym. Fizjoterapią jesteśmy w stanie rozluźnić tkanki miękkie otaczające staw, a także wpłynąć bezpośrednio na staw, wykorzystując techniki terapii manualnej, a także kierowane ćwiczenia, zalecone do samodzielnego wykonywania w domu.

W wielu przypadkach terapia wewnątrzustna przynosi efekty, ponieważ umożliwia dotarcie do mięśni chociażby dna jamy ustnej, do których nie mamy tak dobrego dostępu pracując zewnętrznie w obrębie twarzy.

Można przyjść już w dzień zabiegu, ponieważ od razu wdrożyć terapię przeciwobrzękową w postaci kinesiotapingu (plastrowania). Oczywiście można też przyjść w późniejszym czasie, a wtedy działania będą się skupiać bardziej na pracy na tkankach miękkich, poprawie ruchomości, ewentualnym drenażu limfatycznym.