Wiele z Was zgłasza się do mnie, bo gdzieś przeczytałyście, czy też usłyszałyście, że w czasie ciąży warto przyjść chociaż raz do fizjoterapeutki uroginekologicznej na wizytę. Nie zawsze jednak wiecie dokładnie, czego powinnyście spodziewać się na takiej wizycie, a także w jakim czasie najlepiej się na nią umówić. Poniższy wpis powinien Wam przybliżyć jaki jest na to najlepszy czas.
W ciąży warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego w poniższych sytuacjach:
- Profilaktycznie przed pojawieniem się dolegliwości, najlepiej jeszcze w drugim trymestrze.
Możemy omówić kwestie związane z profilaktyką dolegliwości pojawiających się w ciąży i po porodzie m.in. rozejście mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, obniżenie narządów. Zwracam również uwagę na ważne aspekty dotyczące czynności wykonywanych w życiu codziennym, a także na postawę ciała, która w ciąży zmienia się bardzo dynamicznie i często wymaga pewnej korekcji. - Kiedy odczuwasz dolegliwości bólowe kręgosłupa, karku, żeber, spojenia łonowego, czy też ból przy chodzeniu, obrzęki kończyn dolnych itp.
Tu nie ma ograniczeń czasowych – przychodzą Ciężarne w niezaawansowanej ciąży, a także tuż przed porodem. Ważne jest to, aby w porę podjąć działania mające na celu redukcję bólu, niż czekać, aż ból zaostrzy się na tyle, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Na wizycie pracuję z ciałem manualnie, a także dobieram ćwiczenia, które będą mogły być kontynuowane przez Pacjentkę samodzielnie w domu, w celu utrzymania efektu terapii. - Kiedy zaobserwujesz u siebie popuszczanie moczu (najczęściej 2-3 trymestr).
W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania mięśni dna miednicy (może być wykonane w sposób pośredni – zewnętrznie), aby ocenić ich funkcję pod kątem prawidłowego skurczu jak i rozkurczu, a także dobrać odpowiedni trening. - Gdy chcesz się świadomie przygotować do porodu siłami natury/przez cesarskie cięcie czy do VBAC.
Pierwsza wizyta zalecana jest w drugim trymestrze, kolejne od ok 32 tygodnia ciąży. Na spotkaniach w sposób praktyczny ćwiczymy oddech, uczymy się ruchu w porodzie, pozycji porodowych, masażu krocza, a także ćwiczeń 'otwierających’ dno miednicy. - Jeśli potrzebujesz instruktażu lub wykonania masażu krocza na wizycie (od 36 tygodnia ciąży)
Masaż krocza jest powszechnie znaną metodą uelastyczniającą mięśnie dna miednicy, która przygotowuje tkanki krocza do procesu rozciągania w trakcie porodu. Masaż krocza to profilaktyka nacięć w obrębie krocza. - Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas ciąży (od drugiego trymestru)
Poznasz ćwiczenia, które wzmocnią i zrelaksują Twoje ciało, a także zwiększą świadomość odczuć, które z niego płyną.
- Jeśli potrzebujesz wsparcia w postaci kinesiotapingu (w każdej chwili)
Plastry kinesiotaping aplikuje się w ciąży w przypadku bólu np. kręgosłupa, karku, spojenia łonowego, a także w celach wspierających mięśnie brzucha. - Jeśli chcesz się szybko zregenerować po porodzie (najlepiej bliżej porodu ok 35-36 t.c., żeby nie zapomnieć 🙂
Czy wiesz, że już w pierwszych dobach po porodzie możesz aktywnie wspomagać swoją regenerację? Pomogą w tym proste i delikatne ćwiczenia ruchowe i oddechowe, a także przestrzeganie kilku zasad w czasie połogu.
Informacje dodatkowe:
- Przed umówieniem wizyty u fizjoterapeuty, zapytaj lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwskazań do podjęcia fizjoterapii, czy też aktywności fizycznej. Na wizycie otrzymasz również do podpisania krótki formularz wyrażający zgodę na przeprowadzenie fizjoterapii/ edukacji/ profilaktyki w ciąży.
- Umawiając wizytę u fizjoterapeuty warto przekazać informacje, czy ciąża przebiega fizjologicznie, czy pojawiają się jakieś dolegliwości jak np. skracająca się szyjka, cukrzyca ciążowa itp.
Na wizytę zabierz ze sobą:
-
kartę ciąży
-
luźny i wygodny strój
-
na 24 h przed wizytą nie używaj kremów w obrębie brzucha (ważne w przypadku aplikacji plastrów kinesiotape)
Poród z partnerem:
Jeśli chcesz zaangażować partnera w przygotowanie do porodu, to przyjdźcie na wizytę razem!
Partner będzie mógł w sposób praktyczny wykonać proste formy masażu rozluźniającego, który stosuje się w trakcie porodu, a także poznać pozycje porodowe, w których może Cię wspierać. Jeśli zdecydujesz się zaangażować partnera w masaż krocza, to również otrzyma on instrukcję, jak go wykonać, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie.
Jeśli po przeczytaniu tekstu masz jeszcze pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze mną.