Czym zajmuje się fizjoterapia stomatologiczna? Dolegliwości z jakimi możesz zgłosić się do fizjoterapeuty stomatologicznego. Pierwsza wizyta, formy terapeutyczne.

Fizjoterapia stomatologiczna to stosunkowo nowy termin i wiele osób nie wie, że fizjoterapeuta może pomóc przy dolegliwościach określanych jako 'problemy stomatologiczne’.

O fizjoterapii stomatologicznej

Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się szczególnie obszarami twarzy, czaszki, jamy ustnej, stawami skroniowo-żuchwowymi oraz odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Oczywiście na ciało człowieka patrzymy holistycznie, więc podczas badania sprawdzamy również całą postawę ciała. Pytamy także o dolegliwości odczuwane w innych częściach ciała, które mogą łączyć się lub wpływać na problemy zlokalizowane w obszarze określanym potocznie jako 'stomatologiczny’.

Fizjoterapia stomatologiczna Wrocław

Z jakimi dolegliwościami możesz zgłosić się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

  • Bruksizm, zaciskanie zębów
  • Zgrzytanie zębami
  • Ból w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych
  • Ból po zabiegach stomatologicznych, leczeniu ortodontycznym
  • Ból przy otwieraniu ust, uczucie blokady
  • ’Klikanie’ i 'przeskakiwanie’ w stawie skroniowo-żuchwowym przy ruchach żuchwy
  • Napięciowe i migrenowe bóle głowy
  • Szumy uszne
  • Trudność w mówieniu, szybkie męczenie głosu
  • Uczucie sztywności twarzy
  • Przed i po zabiegach chirurgicznych w obszarze twarzoczaszki w celu zmniejszenia obrzęku, mobilizacji blizn w obszarze twarzy a także wewnątrzustnie, dopasowania ćwiczeń funkcjonalnych oraz poprawiających czucie
  • Przy obrzękach twarzy po zabiegu stomatologicznym np. po wyrwaniu ósemki
  • W trakcie terapii logopedycznej – fizjoterapia wspomaga przebieg terapii logopedycznej i ją uzupełnia
  • W trakcie szynoterapii – równocześnie stosowana fizjoterapia pomaga w osiągnięciu korzystnych efektów szynoterapii

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Pierwsza wizyta jest zazwyczaj wizytą diagnostyczną, na której omawiane są odczuwane dolegliwości, odbywa się badanie m.in. stawu skroniowo-żuchwowego, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz ustalany jest plan terapii.

Na pierwszej wizycie możesz spodziewać się szczegółowego wywiadu dotyczącego Twoich dolegliwości, przyzwyczajeń i nawyków. Z pewnością będzie też sporo pytań o przeszłość dentystyczną, ortodontyczną oraz o zabiegi w obszarze twarzoczaszki.
Po wywiadzie odbywa się zazwyczaj ocena postawy ciała, ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych, a także w odcinku szyjnym kręgosłupa. Następnie sprawdzane jest napięcie poszczególnych mięśni twarzy oraz szyi.

W zależności od przebiegu spotkania, czasami udaje się wykonać już wstępną terapię oraz wskazać pierwsze zalecenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby już na pierwszej wizycie oprócz diagnostyki zostały wdrożone także elementy terapeutyczne, to jest możliwość umówienia się na pierwszą wizytę o wydłużonym czasie – do 90 minut. Jest to dobra alternatywa dla osób, które odczuwają dolegliwości bólowe i chcą od razu się nimi zająć lub też dla osób spoza Wrocławia. Jeśli zdecydujesz się na wizytę o wydłużonym czasie, poinformuj mnie o tym podczas umawiania się na wizytę.

*Przebieg wizyty jest indywidualny i nie u każdego Pacjenta przebiega w taki sam sposób.

Formy terapii wykorzystywane w fizjoterapii stomatologicznej

Zajmując się Pacjentami w zakresie fizjoterapii stomatologicznej, oprócz terapii manualnej staram się wprowadzać elementy autoterapii, czyli ćwiczeń, które pacjent może wykonać samodzielnie w domu. W dużej mierze to właśnie praca własna pacjenta, jeśli jest podejmowana regularnie, ma największe przełożenie na efekty terapii. W tym kontekście istotny jest też konkretny cel pacjenta, który będzie motywatorem do regularnego działania.

Ćwiczenia terapeutyczne mogą przyjmować formę rozluźniającego automasażu, ćwiczeń rozciągających, koordynacyjnych, poprawiających czucie i propriocepcję. Jeśli jest taka potrzeba, stosuję również kinesiotaping (najczęściej w przypadku obrzęków pooperacyjnych i pozabiegowych). W przypadku przewlekłych lub napadowych bólów napięciowych oraz przy bruksizmie będą ważne także ćwiczenia relaksacyjne oraz techniki modyfikujące niektóre z naszych nawyków i przyzwyczajeń. O samym bruksizmie więcej dowiesz się z tego wpisu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zerknij też na inne wpisy dotyczące fizjoterapii stomatologicznej, a także do mediów społecznościowych Lantio Fizjoterapia.