Czy można dotykać bliznę po cesarskim cięciu?

Obecnie prawie 50% porodów w Polsce kończy się cesarskim cięciem. Różne są tego powody. Czasami ma to związek z chorobami współistniejącymi u kobiety rodzącej, stanem maluszka, brakiem postępu porodu, czy coraz częstszą tokofobią (strachem przed porodem), lub też tzw. 'cesarką na życzenie’.

Niezależnie od przyczyny cesarskiego cięcia, ważne jest to, aby wiedzieć, co można robić z blizną, aby wspomóc jej regenerację, uniknąć dolegliwości bólowych i wrócić do normalności.
A czy można dotykać bliznę? Dowiesz się właśnie z tego wpisu!

Co można robić z raną po cesarskim cięciu od razu po porodzie?

  1. Na samym początku dbaj o ranę zgodnie z zaleceniami personelu medycznego. Po ściągnięciu opatrunku, staraj się, by miała kontakt z powietrzem. Pozwoli to na szybsze procesy gojenia.

  2. Nie uciskaj rany bielizną. Zaleca się stosowanie nieuciskowych majtek siateczkowych (połogowych) lub bezszwowej bawełnianej bielizny.

  3. Pionizacja, czyli pierwsze wstanie z łóżka po operacji powinno odbyć się możliwie jak najszybciej – zazwyczaj 4-8 h po cesarskim cięciu.

  4. Kąpiąc się wybierz prysznic zamiast wanny. Nie należy za bardzo moczyć rany.

  5. Gdy przechadzasz się po oddziale, dbaj o pozycję ciała – powinna być wyprostowana, głowa wyciągnięta w górę. 'Zapadanie’ się w klatce piersiowej powoduje ucisk na bliznę i niekorzystne warunki do jej gojenia.

  6. Kaszląc połóż obie dłonie na ranie, aby zapobiec nadmiernemu napięciu w jej obszarze.

  7. Gdy kładziesz się lub wstajesz z łóżka, zrób to przez bok, aby nie wywoływać nacisku na bliznę.

  8. Wspomóż procesy gojenia poprzez oddychanie przeponą (tor dolnożebrowy) oraz ruchy wyizolowane miednicą. Może to być lekkie kołysanie, gdy leżysz w łóżku, lub ruchy o większej amplitudzie w pozycji stojącej, czy też na piłce, jeśli akurat masz ją do swojej dyspozycji.

  9. Zapobiegaj zakrzepom, które mogą się zdarzyć po operacji. Wykonaj proste, naprzemienne ruchy stopami przód-tył i na boki (jak wycieraczki). Dłonie złóż w piąstki i wykonuj nimi ruchy okrężne.

  10. Leż na brzuchu! Pomaga to w obkurczaniu macicy i delikatnie, ale korzystnie mobilizuje ranę po cesarkim cięciu.
Mobilizacja blizny po laparoskopii

Co można robić z blizną po 2 tygodniach od cesarskiego cięcia?

  1. Już po niecałych 2 tygodniach po cesarskim cięciu, możesz udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej. Na wizycie sprawdzam stan wygojenia rany i wykonuję mobilizację pośrednią w jej okolicy. Jest to profilaktyka zrostów oraz początkowa forma mobilizacji blizny, która wspiera jej regenerację.

  2. Od początku dotykaj bliznę oraz tkanki dookoła niej. To bardzo ważne, aby wprowadzać bodźce poprawiające czucie, które po operacji może być zaburzone. Ma to wpływ na późniejszy wygląd brzucha i umiejętność aktywacji mięśni brzucha.

  3. Blizna może wywoływać ból przy dotyku i nacisku oraz ciągnięcie/kłucie przy codziennych ruchach. Odpowiednie ćwiczenia i zabiegi terapeutyczne u fizjoterapeutki uroginekologicznej pomogą zmniejszyć te dolegliwości.
Ból żeber w ciąży, oddech, fizjoterapia w ciąży Wrocław

Więcej o pooperacyjnej profilaktyce przeciwzrostowej przeczytasz w tym wpisie. Dotyczy on akurat operacji laparoskopowej, ale postępowanie pooperacyjne będzie bardzo zbieżne, z tym po cesarskim cięciu. Bo w końcu cesarskie cięcie to też operacja!

Jak widzisz, jest całkiem sporo rzeczy, które możesz zrobić sama już w pierwszych dniach po operacji. Nie potrzebujesz do tego żadnych sprzętów, wystarczy dosłownie kilka minut dziennie, żeby wspomóc regenerację rany, a potem blizny po cesarskim cięciu. Wszystko to, byś mogła cieszyć się macierzyństwem, a nie martwić bólami pochodzącymi z blizny i wyglądem brzucha.

Boisz się dotykać blizny? Nie wiesz, czy dobrze wykonujesz ćwiczenia i wskazówki. Chętnie Ci w tym pomogę! Możemy się spotkać na wizycie w gabinecie lub online – wybierz, to co będzie wygodniejsze dla Ciebie!

Do zobaczenia!
Martyna