Naturalne domowe metody indukcji porodu

Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie wpis o naturalnych metodach wywoływania porodu, które możesz zastosować w domu. Współtwórczynią wpisu jest położna mgr Jagodą Recman. Wymienione we wpisie techniki możesz zacząć stosować, gdy minie Twój termin porodu (skończony 40 tydzień) z paroma wyjątkami.

       Naturalne metody indukcji mogą zadziałać tylko wtedy, gdy Twoje ciało jest już prawie gotowe do porodu. Jednak trzeba się liczyć także z tym, że nie u każdej kobiety zadziałają. Nie wiadomo dlaczego u jednych kobiet konkretna metoda daje świetne rezultaty, a u innych żadnego efektu. Niemniej, warto spróbować chociaż kilku z podanych tu sposobów!

Poznaj metody naturalnego wywoływania porodu:

Seks

Męskie nasienie zawiera prostaglandyny – hormony, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy, powodują jej skracanie i rozwieranie. Dodatkowo, gdy kobieta przeżywa orgazm, w jej ciele wydziela się oksytocyna – hormon odpowiedzialny za wywołanie skurczy.

Jeśli lekarz prowadzący ciążę wyraźnie nie zaznaczył, że należy wstrzymać się od współżycia, to regularna aktywność seksualna w ciąży daje naprawdę wiele korzyści. Dopiero pod koniec ciąży może stać się 'narzędziem’ naturalnej indukcji porodu. Także nie obawiaj się, że aktywność seksualna sama w sobie wywoła poród w sytuacji, gdy ciało nie jest jeszcze na niego gotowe.

Stymulacja brodawek

Metoda rekomendowana przez położne zarówno do indukcji porodu, jak i w sytuacji, gdy poród się zatrzymał. Stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny.

Jak to robić?

 1. Masuj każdą pierś oddzielnie.
 2. Uchwyć brodawkę między kciuk a pozostałe palce dłoni. Roluj i delikatnie wyciągaj przez 2 minuty. Odpocznij 3 minuty.
 3. Powtarzaj cykl masaż/odpoczynek przez 20 minut.
 4. Jeśli skurcze nie pojawiły się, możesz kontynuować, zwiększając czas masowania do 3 minut, a zmniejszając czas odpoczynku do 2 minut.
 5. Jeśli skurcze pojawiły się, a są jeszcze nieregularne bądź słabe, masuj brodawki pomiędzy skurczami, a gdy pojawi się skurcz, zakończ masaż.
 6. Wznów go dopiero po zakończeniu skurczu.

Zaprzestań stymulacji, jeśli skurcze występują co 3 minuty i trwają minutę lub dłużej.

Delikatny masaż brzucha

Polega na tzw. „maszerowaniu” opuszkami palców po górnej części brzucha – obiema dłońmi,
od boków brzucha, w górę i potem w dół, w kierunku pępka.

Fizjoterapia w ciąży

Lewatywa (wlewka, enema)

Małe enemy są dostępne w aptece, podaje się je doodbytniczo. Instrukcja znajduje się na ulotce. Jeśli decydujesz się na tą metodę, koniecznie przeczytaj ulotkę i nie idź na spacer po tej metodzie! 😉

Ruch

Generalnie aktywność fizyczna i sam ruch wspiera pojawienie się skurczy.

 • Jeśli lubisz, zatańcz ze swoim partnerem lub sama. Puść ulubioną, relaksującą muzykę, która dodatkowo rozluźni Twoje ciało i umysł.

 • Spacer – kołysanie biodrami i grawitacja pomaga dziecku w ustawieniu się w kanale rodnym.

 • Schody – polecam wjazd windą i schodzenie. Ma podobne działanie jak spacer. Wchodzenie pod górę może niepotrzebnie zmęczyć cię przedwcześnie, zanim poród na dobre się rozkręci! Nie przekraczaj 8×8 pięter.

Oleje

 • Olej rycynowy – zamiast lewatywy można spożyć 2-3 łyżki stołowe oleju rycynowego. Wzmożona perystaltyka jelit może pobudzić macicę do skurczy (po tej metodzie również nie idź na spacer! 😉

 • Olej z wiesiołka – zawiera cenny kwas gamma-linolenowy, który w organizmie jest przetwarzany na prostaglandyny. Możesz używać od 36. tygodnia ciąży – dwa razy dziennie po 500 mg. Olej z wiesiołka jest dostępny w tabletkach w aptece.

Napar z liści malin

Napar z liści malin może być pomocny we wcześniejszym przygotowaniu szyjki macicy i mięśnia macicy do porodu. Dzięki temu w czasie porodu skurcze będą bardziej efektywne. Napar działa również po porodzie, powodując lepsze obkurczanie się macicy i mniejsze krwawienie.

Możesz zacząć pić herbatkę z liści malin około 4 tygodnie przed terminem porodu. 3 – 4 łyżki suszu zalej 0,5 litra wody i gotuj parę minut. Pij 3 razy dziennie, do końca ciąży.

Daktyle

Spożywaj 6 daktyli dziennie od 36. tygodnia ciąży (zgodnie z najnowszymi badaniami)

Naturalne wywoływanie porodu sposoby

Jak uniknąć wywołania lub przyśpieszenia porodu metodami medycznymi?

 • Przygotuj się do porodu.
  Jeżeli wiesz, czego się spodziewać i jak się zachowywać, poród przebiegnie sprawniej oraz nie będzie wymagał interwencji. Więcej o przygotowaniu do porodu przeczytasz w tym wpisie.
 • Spróbuj „wywołać” poród naturalnymi metodami.
 • Jedź do szpitala dopiero wtedy, gdy skurcze będą pojawiać się regularnie co 4-5 minut.
 • Nie denerwuj się, gdy po przybyciu do szpitala skurcze zmniejszą się lub nawet zanikną. Gdy oswoisz się z otoczeniem i rozluźnisz – znów powrócą.
 • Bądź aktywna w czasie porodu – spaceruj, zmieniaj pozycje, odpoczywaj w przerwie między skurczami.
 • Dostosuj sposób oddychania do częstotliwości i intensywności skurczów.
  Pamiętaj o długim, świadomym wydechu, który rozluźni Cię i pomoże Ci radzić sobie z bólem.
 • W przerwach między skurczami staraj się jak najpełniej zrelaksować.
 • Poproś osobę towarzyszącą, aby zadbała o to, by niepotrzebne bodźce nie rozpraszały Twojej uwagi (zgasiła jaskrawe światło, zamknęła drzwi, okryła Cię kocem, poprosiła zbędne osoby, aby wyszły z sali etc.).
 • Pij i jedz w trakcie porodu.
  Przy niedoborach energetycznych nie będziesz miała siły, a skurcze przestaną być efektywne.
 • Podczas porodu, możesz stymulować brodawki (zgodnie ze wskazówkami powyżej), żeby pobudzić wyrzut oksytocyny i stymulować akcję porodową.

Jak widzisz, jest bardzo wiele możliwości naturalnego wywołania porodu. Więc, jeśli jesteś blisko terminu porodu i zależy Ci na tym, aby Twój poród był jak najmniej zmedykalizowany, spróbuj je zastosować. Jest spora szansa, że jakaś z opcji u Ciebie zadziała! Pamiętaj, że często jedna interwencja medyczna w porodzie, pociąga za sobą kolejne, ale możesz mieć na to wpływ!

Życzę Ci wymarzonego porodu!
Martyna