Masaż krocza. Jak robić i kiedy zacząć?

Jeśli jesteś w ciąży, to z pewnością nie raz usłyszysz o masażu krocza. W tym wpisie zebrałam dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące masażu krocza, tak, abyś była pewna, że to co robisz przyniesie zamierzony cel.

Post powstał we współpracy z położną pracującą na bloku porodowym, mgr Jagodą Recman.

Co nam daje masaż krocza?

  • Uelastycznienie tkanek krocza oraz rozluźnienie okolic pochwy, a tym samym zmniejszenie ryzyka pęknięcia krocza lub jego nacięcia w czasie porodu. 
  • Lepsze ukrwienie skóry krocza i wiekszą podatność na rozciąganie, co automatycznie zmniejsza ból i ułatwia poród.  
  • Lepsza regeneracja krocza po porodzie.

Kiedy rozpocząć masaż krocza?

W 34. tygodniu ciąży, dobrze jest jednak wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną, czy nie widzą ku temu żadnych przeciwwskazań. 

Ochrona krocza w porodzie, masaż krocza instruktaż

W jakich sytuacjach nie wykonywać masażu krocza?

  • W przypadku infekcji pochwy
  • Gdy odczuwamy przedwczesne skurcze macicy
  • Gdy występuje zagrożenie porodem przedwczesnym

Jak często wykonywać masaż krocza, żeby był efektywny?

Najlepsze efekty dają regularne masaże, np. 3 razy w tygodniu przez ok. 10 minut. Jednak najlepiej wykonywać masaż codziennie, gdyż wtedy ćwiczenia przynoszą najlepszy efekt.

Jaka pozycja do masażu krocza jest najlepsza?

Masaż można wykonywać w różnych pozycjach, tak aby było po prostu wygodnie, np. w pozycji kucznej (całe stopy na podłożu) i podpartymi plecami, w pozycji klęczącej (na jednym kolanie, druga noga odchylona w bok ze stopą przylegającą do podłoża), lub w pozycji stojącej z nogą opartą wyżej np. o krzesło, wannę.

Pozycja kuczna masaż krocza

Co pomaga w masażu krocza?

Masaż dobrze jest wykonywać zaraz po wieczornej kąpieli, kiedy nasze ciało jest rozgrzane i zrelaksowane, a krocze – dzięki rozszerzonym naczynkom – miękkie i bardziej elastyczne.

Aby masaż był łatwiejszy i przyjemniejszy, należy zastosować olejek, który musi być naturalny, pozbawiony substancji chemicznych i zapachowych, tj. olejek migdałowy, olejek z awokado, kiełków pszenicy, oliwek. Do olejków można też dodać parę kropel witaminy E w płynie, dostępnej w aptece, co dodatkowo może zwiększyć elastyczność tkanek krocza. Można też sięgnąć po kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o masażu krocza.

W miarę postępu ciąży, gdy brzuszek urośnie i wykonywanie masażu sprawi więcej trudności, partner może pomóc w masażu. Zamiast kciuków powinien użyć palców wskazujących. Bardzo ważna jest komunikacja między Wami – partner powinien reagować na Twoje odczucia i wskazówki, aby nie wyrządzić Ci krzywdy.

Jak wykonywać masaż krocza?

  1. Przed rozpoczęciem masażu krocza zadbaj o higienę rąk. Na palce nałóż niewielką ilość olejku, przyjmij wygodną pozycję, rozluźnij się.
  2. Rozsmaruj olejek wokół pochwy i wewnątrz niej (do głębokości ok. 2 cm) oraz na wargach sromowych, aby je nawilżyć i przygotować do dalszych kroków.
  3. Masaż zacznij od środka ścięgnistego krocza, czyli miejsca, między pochwą, a odbytem (możesz zobaczyć je w lusterku). Kciukiem lekko naciśnij na środek ścięgnisty do poczucia oporu tkanki, nacisk utrzymaj 30-40 sekund spokojnie oddychając. Następnie wykonaj powolne, okrężne ruchy na środku ścięgnistym krocza.
  4. Jednym palcem (wskazującym lub kciukiem, na głębokości około 2 cm) wykonaj powolne ruchy na kształt literki U, aby rozciągnąć ścianki pochwy (od godziny 3 do 9 i następnie od 9 do 3).
  5. Kciuki/dwa palce wskazujące (opuszki) umieść w pochwie, następnie delikatnie naciskaj jej dolny brzeg w kierunku odbytu, aż poczujesz lekkie pieczenie. Rozciąganie powinno odbywać się z palcami umieszczonymi w pochwie przez 30–40 sekund lub do ustania poczucia pieczenia. W trakcie rozciągania oddychaj spokojnie, starając się świadomie rozluźniać krocze. Gdy pieczenie minie, wykonaj to samo w miejscu obok.
  6. Po kilku dniach wykonywania masażu, możesz dołączyć drugi palec, a potem kolejne, by z czasem dojść do masażu trzema/czterema palcami. Dzięki temu, krocze będzie dobrze przygotowane do porodu.

Nadal masz wątpliwości, czy masaż krocza, który wykonujesz jest poprawny i z odpowiednim naciskiem?

Skorzystaj z wizyty, na której pokaże Tobie oraz Twojemu partnerowi (jeśli będziecie chcieli), w jaki sposób ten masaż wykonywać, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twoja praca przyniesie zamierzony efekt podczas porodu.