Ból żeber w ciąży. Przyczyny, objawy, sposoby łagodzenia dolegliwości.

W tym wpisie chcę Ci przybliżyć temat bólu żeber w czasie ciąży. Jest to dość istotny temat, ze względu na to, że ból żeber jest jedyną z częstszych dolegliwości bólowych w ciąży. Pojawia się najczęściej w 3 trymestrze, kiedy maluszek jest już całkiem sporych rozmiarów.
Z wpisu dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i metody łagodzenia bólu żeber w ciąży.

Z jakiego powodu może dojść do bólu żeber w ciąży?

  • Macica powiększa się, kierując narządy wewnętrzne leżące nad nią coraz bardziej w stronę żeber i przepony. Wywiera tym znacząco większy nacisk na ten obszar, powodując ból.
  • Kolejną kwestią jest zmiana postawy ciała w ciąży, wynikająca m.in. z działania hormonów (głównie relaksyny), przesunięcia środka ciężkości ciała do przodu oraz powiększania gruczołów piersiowych.
  • W wyniku powyższych zmian pozycja siedząca, czy półleżąca może nasilać dolegliwości bólowe zwłaszcza, gdy jest długotrwale przyjmowana (np. u kobiet, które w trzecim trymestrze ciąży są nadal czynne zawodowo).

Objawy towarzyszące bólowi żeber w ciąży:

  • utrudnione i/lub bolesne oddychanie
  • niemożność wzięcia głębokiego oddechu z powodu odczuwanego bólu żeber
  • ból i ograniczenie ruchomości w odcinku piersiowym kręgosłupa
  • tendencja do pozycji ‘zamkniętej klatki piersiowej’
  • zaburzenia snu (niewygodna pozycja, wybudzanie się z powodu bólu)

Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć ból żeber?

  1. Świadomie koryguj postawę ciała – wyobraź sobie sznureczek, który masz na czubku głowy i wyciąga Cię on delikatnie w górę, tak jakbyś chciała lekko ‘urosnąć’; ważne jest to byś unikała pozycji zgarbienie i zamknięcia klatki piersiowej, która jeszcze bardziej zmniejsza przestrzeń w tułowiu, przez co jest źródłem bólu i dyskomfortu w obrębie żeber, gdyż maluszek jeszcze bardziej na nie naciska.
  2. Dbaj o odpowiednią ruchomość klatki piersiowej poprzez wykonywanie ćwiczeń rozciągających i mobilnościowych np. koci grzbiet, rozciąganie mięśni piersiowych
  3. Zmieniaj pozycję ciała w ciągu dnia, a jeśli jeszcze pracujesz w pozycji siedzącej, to staraj się robić regularnie przerwy, w których przez chwilę poćwiczysz, czy też się poprzeciągasz.
  4. Regularnie wykonuj ćwiczenia ogólnousprawniające, jeśli Twoja ciąża przebiega fizjologicznie. Możesz też pomyśleć o basenie, który wpływa rozluźniająco na ciało.
  5. Oddychaj przeponowo, czyli rozszerzając dolne żebra
  6. Możesz wykonać automasaż przepony piłeczką tenisową (ruch wzdłuż kątów żeber)
  7. Umów się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej. Dowiesz się jak dokładnie wykonywać wspierające Cię ćwiczenia oraz łagodzicie ból terapią na tkankach miękkich w obszarze odcinka piersiowego kręgosłupa i przepony.
  8. Możesz zastosować ciepły lub zimny okład w bolesnych miejscach – wybierz temperaturę, która działa na Ciebie bardziej rozluźniająco.
  9. Śpij na boku, który jest mniej bolesny, a pod brzuszek podłóż niewielką poduszkę.
  10. Noś luźne, wygodne ubrania, a przede wszystkim dobrze dobrany, nieuciskający biustonosz.
Ból żeber w ciąży Wrocław fizjoterapia
Oddech przeponowy w ciąży Wrocław ból żeber

Poznałaś właśnie sposoby łagodzenia Twoich dolegliwości. Postaraj się je wykonywać regularnie, żeby zapewnić sobie ulgę w bólu. Jeśli nie jesteś pewna, czy w Twoim przypadku niektóre z porad będą wskazane, zapraszam Cię na wizytę. Indywidualnie dobiorę dla Ciebie formy terapeutyczne, które złagodzą ból.

Dobra wiadomość jest taka, że w okolicach 36 tygodnia ciąży maluszek zacznie się przesuwać w kierunku podbrzusza, przygotowując się do porodu. Najczęściej powoduje to znaczącą ulgę w objawach, które samoistnie przemijają.

Doświadczasz również najczęstszej dolegliwości bólowej w ciąży? Mowa tu oczywiście o bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak możesz zaradzić dolegliwościom.