Jak często sikasz? Toaletowy challenge!

W gabinecie często słyszę, że pacjentki są zaniepokojone tym, ile razy w ciągu dnia chodzą do toalety.

Zastanawiają się, czy to jest za rzadko albo za często. Niektóre osoby stwierdzają, że chodzą do toalety bardzo często, ale robią tak ‘od zawsze’ i właściwie im to nie przeszkadza.

W tym wpisie przeczytasz jak to faktycznie jest!

Normy oddawania moczu w ciągu dnia

Są pewne normy, które biorąc pod uwagę pojemność pęcherza, a także ilość spożywanych i wydalanych płynów, określają, jaka powinna być częstotliwość mikcji (oddawania moczu).

Te normy będą jednak ściśle zależne od czynników takich jak ilości i rodzaju spożywanych płynów, pojemności i rozciągliwości pęcherza oraz stylu życia i chorób współistniejących, w tym przyjmowanych leków. Warto wziąć pod uwagę również klimat w jakim żyjemy, porę roku oraz aktywność fizyczną podejmowaną każdego dnia.

Zakładając, że pokrywamy nasze dzienne zapotrzebowanie na płyny, które mieści się w zakresie 2 – 3 litrów płynów, ilość mikcji w ciągu dnia powinna wynosić 6-8. W nocy za normę uznaje się 1 mikcję.

Ilość mikcji w ciągu dnia powinna być zbliżona do wyżej wskazanej wartości, jeśli jednak różnią się one nieznacznie i są powiązane np. z podejmowaną aktywnością fizyczną, klimatem, czy zażywanymi lekami, to nie powinno nas to zaniepokoić.

Ilość i rodzaj spożywanych płynów, a chodzenie do toalety:

Jeśli jedna osoba wypija w ciągu dnia 3 litry, a druga osoba tylko 1 litr, to ilość wizyt w toalecie u tych dwóch osób będzie się różnić i jest to całkiem normalne. Natomiast zdecydowanie nie powinno się ograniczać ilości spożywanych płynów po to, by rzadziej chodzić do toalety. Do zdrowego funkcjonowania organizmu, w tym układu moczowego, niezbędna jest odpowiedni ilość płynów, które powinniśmy spożywać każdego dnia. Jest to średnio 2-3 litrów płynów na dzień.

Drugą kwestią jest rodzaj spożywanych płynów. Napoje typu kawa, mocna czarna herbata i soki z cytrusów, mogą wzmacniać odczucie parcia na pęcherz, wywoływać je częściej, a co za tym idzie, zwiększać ilość naszych wizyt w toalecie. Dzieje się tak dlatego, że napoje te działają nieco drażniąco na ściany pęcherza. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy spożywać tego typu płynów. Warto jednak być świadomym, że mogą one przyczyniać się do odczuwania parcia, jeśli będą często stosowane.

Z kolei zielona herbata, zioła (w zależności od ich właściwości), czy alkohol, często działają moczopędnie, zmuszając nas do częstszych wizyt w toalecie. Warto mieć ten aspekt na uwadze, jeśli zastanawiamy się, czemu inne osoby chodzą do toalety rzadziej od nas.

Pamiętajcie, że szacując ilość płynów, które spożywamy w ciągu dnia, powinniśmy doliczyć również koktajle, zupy krem, musli na mleku/wodzie itp.

Podsumowując, jeśli martwi Cię ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia, to warto przeanalizować, jakie płyny przyjmujesz na co dzień. Pamiętaj, że podstawowym płynem powinna być woda.

Jak pora roku i klimat wpływają na częstotliwość wizyt w toalecie?

W ciepłe dni oraz w ciepłym klimacie, zapotrzebowanie na spożywane płyny rośnie. Teoretycznie więc, powinno za tym pójść zwiększenie ilości wizyt w toalecie, jednak nie zawsze tak będzie. W wysokich temperaturach nasz organizm wydala wodę również poprzez pocenie się. Biorąc ten aspekt pod uwagę, ilość wizyt w toalecie w trakcie pobytu w ciepłych krajach, powinna się różnić tylko nieznacznie od naszej normy.

Pamiętaj, że ograniczenie spożywania płynów w wysokich temperaturach może spowodować poważne skutki dla zdrowia, począwszy od odwodnienia, a na udarze cieplnym kończąc. Dlatego pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu!

Uprawianie sportu, a ilość mikcji

Sytuacja analogiczna w stosunku do wyższych temperatur.

Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, to potrzeba nawodnienia organizmu jest większa, ale znowu, podczas ćwiczeń wydalamy wodę w formie potu, więc bilans płynów się mniej więcej wyrównuje. W tej sytuacji również nasza zwyczajowa ilość wizyt w toalecie nie powinna ulec istotnym zmianom.

Z wpisu możesz zauważyć, że mamy pewne normy, którymi się kierujemy określając ilość mikcji w ciągu dnia. Jednak dodatkowo bierzemy pod uwagę inne czynniki, które mogą mieć wpływ na częstotliwość wizyt w toalecie. Z tego też względu trudno porównywać się z innymi osobami, jeśli chodzi o ten aspekt.

Jeśli nadal niepokoją Cię Twoje częste wizyty w toalecie lub jesteś po prostu ciekawa/y własnych nawyków toaletowych, to zachęcam Cię do zwrócenia uwagi przez kilka kolejnych dni na to, jak często korzystasz z toalety w ciągu dnia oraz w nocy. Jeśli chcesz w prosty sposób pogłębić ‘diagnostykę’ swoich nawyków toaletowych – wykonaj dzienniczek mikcji.

O częstym oddawaniu moczu określanym przez pacjentki ‘od zawsze’, napiszę wam w osobnym poście, bo jest to bardzo ciekawy temat!