Dzienniczek mikcji – do czego służy i kto powinien go wykonać?

Dzienniczek mikcji to nic innego jak skrupulatnie prowadzony zapis bilansu dziennego spożywanych i wydalanych przez nas płynów. Często może być on rozszerzony o dodatkowe informacje związane z zachowaniami toaletowymi w celach poszerzenia diagnostyki zgłaszanych objawów. Wykonanie dzienniczka mikcji może zlecić fizjoterapeutka uroginekologiczna lub lekarz ginekolog czy też urolog.

Przy jakich dolegliwościach warto wykonać dzienniczek mikcji?

 • nietrzymanie moczu: wysiłkowe, mieszane, z parć naglących, z przepełnienia
 • częste i silne odczucia parcia na pęcherz
 • częste oddawanie moczu w toalecie
 • małe ilości oddawanego moczu przy częstym korzystaniu z toalety
 • kilkukrotne korzystanie z toalety w nocy
 • trudność w opróżnieniu pęcherza
 • mikcja przerywana
 • u osób, u których pierwszą czynnością w nowym miejscu jest szukanie toalety
 • zaparcia

Jakich informacji dostarcza dzienniczek mikcji?

 1. Ilość i rodzaj spożywanych płynów na dobę
 2. Ilość i częstotliwość oddawania moczu (w dzień i w nocy)
 3. Pojemność pęcherza
 4. Częstotliwość występowania parcia na pęcherz i jego nasilenie
 5. Częstotliwość popuszczania moczu oraz sytuacja, w której do tego doszło
 6. Ilość popuszczonego moczu (subiektywna lub obiektywna – kiedy ważymy wkładki)
 7. Ilość snu

Na podstawie informacji z dzienniczka mikcji fizjoterapeuta jest w stanie indywidualnie dostosować terapię, ćwiczenia oraz wskazówki do Twojego problemu.

Dlaczego warto choć raz w życiu zrobić dzienniczek mikcji?

Jeśli interesujesz się swoim zdrowiem i funkcjonowaniem swojego organizmu na co dzień, to dzienniczek mikcji pozwoli Ci na pogłębienie tej wiedzy.

Kilkudniowe notowanie ilości przyjętych i wydalonych płynów może być kłopotliwe. Z drugiej strony, jeśli robisz to w celach lepszego poznania organizmu, to możesz potraktować tę czynność, jako jednorazowy eksperyment. To zawsze lepiej brzmi.

A nóż zdarzy się tak, że zauważysz, że może nie zawsze trzeba było skorzystać z toalety, bo dzienniczek wykazał, że oddanego moczu było tylko 80 ml. A może nie zdawałaś sobie sprawy, że pijesz tak dużo kawy, bo tak szybko szła jedna za drugą w pracy.

Z obserwacji zawsze można się czegoś dowiedzieć! Jeśli zerkniesz na dzienniczek i stwierdzisz: wszystko działa idealnie – to tylko się cieszyć 🙂

dzienniczek mikcji

Praktyczne wskazówki dla wykonujących dzienniczek mikcji

 1. Rozpoczęcie wpisów w Dzienniczku mikcji zaplanuj na 3 kolejno następujące po sobie dni. Upewnij się, że będziesz mieć warunki do jego regularnego uzupełniania. Zaleca się, aby minimum 1 z wybranych dni, był dniem tygodnia, w którym funkcjonujemy normalnie chodząc do pracy i wykonując nasze codzienne obowiązki.
 2. Dzienniczek mikcji rozpocznij w ustalonym dniu, po przebudzeniu.
 3. Regularnie zapisuj wszystkie spożyte płyny, notuj ich ilość (w ml) i rodzaj, a także godzinę, w której zostały spożyte. Staraj się pić tak, jak masz to w zwyczaju, nie staraj się na siłę korygować swoich nawyków.
  *Zupa to również płyn, który powinien znaleźć się w dzienniczku mikcji.
 4. Możesz początkowo zmierzyć ilość ml w ulubionych kubkach, z których będziesz pić w czasie eksperymentu – ułatwi Ci to robienie notatek.
 5. Nie musisz notować ze skrupulatnością do 1 ml 🙂
 6. Do pomiarów ilości oddawanego moczu użyj szklanej miarki kuchennej. Jako alternatywę polecam domowy sposób, polegający na odmierzeniu na szklanym słoiczku pojemności co 50 ml i zaznaczenie ich taśmą/markerem – w ten sposób uzyskujesz prostą miarkę, którą możesz wyrzucić po zakończeniu eksperymentu.
 7. Jeśli masz problem z parciami naglącymi, przy każdej takiej sytuacji oznacz obecność parcia i jego nasilenie. Najlepiej użyć do tego skali „+”, gdzie
  „+” oznacza odczuwalne parcie, które można na krótką chwilę zignorować
  „++” oznacza parcie, które wywołuje silną potrzebę oddania moczu
  „+++” oznacza bardzo silne parcie, które sprawia, że w momencie trzeba skorzystać z toalety
 8. Jeśli popuszczasz mocz, zaznacz, czas, w którym miała miejsce ta sytuacja oraz subiektywną ilość w „+”
 9. Jeśli zmagasz się ze znacznym stopniem nietrzymania moczu i używasz specjalnych wkładek na nietrzymanie moczu, zaznacz w dzienniczku, kiedy w ciągu dnia nastąpiła wymiana wkładki. Na koniec dnia zbierz wkładki w 1 woreczku i zważ je na wadze kuchennej. Zanotuj masę zużytych wkładek, wcześniej zapisując wagę suchej wkładki. Wylicz ile moczu zgromadziło się we wkładkach w ciągu dnia.
 10. Jeśli oddajesz mocz w nocy, postaraj się to również zapisać w dzienniczku.

Dzienniczek mikcji można rozszerzyć o informacje dotyczące rytmu wypróżnień, co może być pomocne u osób z problemami proktologicznymi.

Jeśli jesteś zainteresowana/y wykonaniem dzienniczka mikcji – napisz do mnie. Z chęcią prześlę Ci plik z wzorem do wydrukowania i uzupełnienia.

A jeśli już na samą myśl o tym, co wyjdzie w dzienniczku mikcji masz gęsią skórkę – zapraszam na wizytę. Spróbujemy się wspólnie zastanowić, co można zrobić z Twoimi dolegliwościami!

Dbaj o siebie!

Martyna