Jesteś świeżo po porodzie przez cesarskie cięcie?
A może jeszcze się do niego przygotowujesz?
Miałaś nieplanowane cesarskie cięcie i nie za bardzo wiesz, co możesz i powinnaś robić?
Jeśli odpowiedź na jedno z pytań jest twierdząco, zostań ze mną przez chwilę. Opowiem Ci o tym, jak możesz zadbać o swoją ranę, która stopniowo przekształca się w bliznę.
Masaż i mobilizacji blizny po cesarskim cięciu to istotne formy wspierania regeneracji po porodzie. Mobilizacja blizny polega na jej uelastycznianiu, przywracaniu ruchomości we wszystkich kierunkach i poprawie czucia w jej obszarze.
Chodzi o to, byś mając bliznę mogła nią swobodnie poruszać, naciskać i dotykać bez bólu oraz by blizna nie przeszkadzała Ci w codziennych czynnościach, czy też podczas aktywności fizycznej. Przy okazji tych działań, zadbasz też o wygląd blizny i swojego poporodowego brzuszka 🙂
Mobilizacja blizny krok po kroku
Pierwsze doby
Początek jest bardzo niepozorny, bo polega na bardzo delikatnym poruszaniu blizną już w pierwszych dobach po porodzie. Mobilizacja w tym momencie to wykonywanie ćwiczeń oddechowych torem dolnożebrowym lub brzusznym. Zalecana jest również bardzo delikatna aktywacja mięśni brzucha oraz wykonywanie delikatnych wyizolowanych ruchów miednicą. Szczególną uwagę warto zwrócić na postawę ciała, czyli zadbać o to, by się prostować, nawet gdy blizna w tej pozycji ciągnie nas do pozycji zgarbienia.
Jeśli chcesz więcej wiedzieć o tym, co możesz robić w pierwszych dobach po cięciu cesarskim, zajrzyj do tego wpisu.
Oswajanie i akceptacja blizny
Jeśli cesarskie cięcie odbyło się ze wskazań nagłych, to akceptacja posiadania rany, może być dla kobiety trudniejsza. Warto wtedy zacząć od jak najczęstszego patrzenia na zabliźniającą się ranę. Pozwoli to na powolne oswajanie się z nieodłączną już częścią na ciele po porodzie.
Kolejnym krokiem w oswajaniu się z raną/blizną jest dotyk w jej okolicach. Możesz wykonać delikatny punktowy dotyk na podbrzuszu, następnie nad i pod raną/blizną. Następnie spróbuj delikatnie wykonać ruch głaskający w obrębie wyżej wymienionych obszarów ciała. Możesz to powtarzać wielokrotnie, do chwili, gdy dotyk nie będzie wywoływać u Ciebie lęku i dyskomfortu.
Dopiero wtedy jest czas na ‘właściwą mobilizację blizny’, czy też tak zwany jej masaż. Powyższe działanie możesz stosować nawet, gdy w ranie widoczne są jeszcze szwy i strupki.
Masaż i mobilizacja blizny
Kiedy dotyk w obszarze podbrzusza i blizny jest niebolesny, a szwy i strupki wchłonięte, można zacząć stopniowo wdrażać techniki intensywniejszej mobilizacji blizny. Zazwyczaj okres ten przypada między 3, a 6 tygodniem po porodzie. Działania polegają na bardziej głębokich technikach, takich jak ruchy wzdłużne, okrężne, skrętne, podciągające. Ważne by wykonywać je stopniowo, w różnych kierunkach, ale nie wywołując silnego bólu. Podczas samodzielnie wykonywanego masażu blizny może być odczuwalny dyskomfort, lekkie pieczenie, kłucie i ciągnięcie, ale nie powinien to być silny ból.
Przywracanie czucia dotyku, ucisku, temperatury.
Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy po cesarskim cięciu czucie dotyku i innych bodźców w obszarze podbrzusza, czy blizny jest jakby ‘za mgłą’. Z czasem czucie powinno stopniowo powrócić. Wspiera je mobilizacja blizny opisana powyżej, jak również dodatkowe działania nakierowane na poprawę czucia.
Stosuj bodźce temperaturowe, czyli możesz przykładać do blizny naprzemiennie ciepłe lub zimne kompresy, nakierować na tę okolicę strumień prysznica, naprzemiennie stosując zimny lub ciepły strumień.
Dotykaj i masuj bliznę i podbrzusze różnymi fakturami np. mięciutkim/szorstkim ręcznikiem, szczotką do masażu itp.
Mobilizacja blizny a wygląd brzucha
Wiele kobiet martwi się nie tyle tym, by blizna była elastyczna i nie wywoływała bólu, co wyglądem brzucha, który jest dla nich niezadowalający.
Jednak by brzuch po cesarskim cięciu się obkurczał i regenerował, niezbędna jest odpowiednia ruchomość blizny na wszystkich jej warstwach, także w obszarze mięśni brzucha. Istotną rolę odgrywa tu także wspomniane czucie w obrębie blizny.
Brak czucia i sztywność blizny utrudnia aktywację głębokich mięśni brzucha, które w dużej mierze wpływają na jego kształt.
Z tego też względu myśląc o powrocie do formy po porodzie nie można zapomnieć o mobilizacji blizny. Najlepsze efekty obserwuje się przy równoczesnym stosowaniu mobilizacji blizny wraz ze stopniowanymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha.
Mam nadzieję, że ten wpis rozjaśnił i uporządkował Twoją wiedzę dotyczącą mobilizacji blizny. Jak widzisz, ma ona bardzo wiele form i aspektów. Od bardzo delikatnych działań, po coraz intensywniejsze i zlokalizowane w głębszych warstwach ciała. Ważne jest to, by techniki dobierać w zależności od czasu po porodzie i stanu blizny.
Jeśli potrzebujesz w tym pomocy, spotkajmy się w gabinecie, gdzie z chęcią pokażę Ci jak możesz mobilizować swoją bliznę.