Dzisiejszy wpis poświęcony jest migrenie oraz roli fizjoterapii w łagodzeniu dolegliwości bólowych. W swojej pracy na co dzień zauważam, jak pacjenci z migrenami, którzy są zaangażowani w terapię, odzyskują siłę i energię do codziennego funkcjonowania. Ty też możesz być jednym z nich!
Czym jest migrena?
Migrena jest jedną z form pierwotnego bólu głowy, pochodzenia nerwowo-naczyniowego. Występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Migrenowy ból głowy u niektórych osób poprzedzony jest aurą, która przybiera postać różnych objawów neurologicznych, najczęściej zaburzeń widzenia, czy światłowstrętu. Pacjenci, którzy przyglądają się swoim dolegliwościom, często czują moment tuż przed pojawieniem się bólu głowy.
Objawy migreny
- Gdy ból głowy już się pojawi, towarzyszą mu często objawy z autonomicznego układu nerwowego, takie jak nadwrażliwość na światło, hałas oraz nudności i wymioty.
- Ból głowy może trwać od 4 do nawet 72 godzin, w zależności od osoby.
- Ma charakter silnie pulsujący i ,rozsadzający’ czaszkę. Zazwyczaj obejmuje jedną połowę twarzy, ale u niektórych pacjentów czasami dodatkowo promieniuje w kierunku przeciwnym. Umiejscowiony jest w części skroniowej oraz czołowej, zdarza się, że promieniuje w kierunku oczu, łuków brwiowych.
Rodzaje migreny
Wyróżniamy migrenę epizodyczną oraz przewlekłą.
Migrena epizodyczna charakteryzuje się rzadkimi napadami, które mogą przechodzić częstsze. Natomiast migrena przewlekła objawia się minimum 15 napadami w ciągu 30 dni, występującymi przez kolejne 3 miesiące. Rytm pojawiania się napadów bólowych jest indywidualny.
Czynniki wyzwalające migrenę:
- stres
- odprężenie po stresie (urlop, weekend)
- zmiany hormonalne w kobiecym cyklu
- konkretne pokarmy (czekolada, alkohol, tłuste potrawy)
- przemęczenie
- intensywny wysiłek fizyczny
- niedobór snu lub zbyt długi sen
- gwałtowne zmiany pogody
- intensywne światło lub hałas
Leczenie
Na czym polega fizjoterapia w migrenowych bólach głowy?
W przypadku migreny istotne jest kompleksowe podejście terapeutyczne uwzględniające wiele aspektów naszego życia. Poniżej przedstawiam te bardziej istotne.
Normalizacja obecnych napięć mięśniowych
Przewlekle trwające dolegliwości bólowe oraz stres związany z bólem mogą wyzwalać napięcia mięśniowe, które w konsekwencji mogą podtrzymywać odczucia bólowe. W migrenach zwiększone napięcie i sztywność tkankową rozpoznaje się najczęściej na mięśniach twarzy, narządu żucia, mięśniach karku i obręczy barkowej. Działania fizjoterapeutyczne mają na celu zmniejszenie tych napięć poprzez zastosowanie technik manualnych oraz ćwiczeń.
Techniki radzenia sobie ze stresem
Trudno jest usunąć stres z naszego życia, ale można nauczyć się technik, które będą go redukować i tym samym zmniejszać negatywne oddziaływanie na nasze ciało. Na fizjoterapii poznasz sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach, a także techniki na wyciszenie organizmu po całym dniu stresujących zdarzeń.
Regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń
Na fizjoterapii otrzymasz instrukcje dotyczące konkretnych ćwiczeń oraz form aktywności fizycznej wspierających proces zdrowienia.
Edukacja dot higieny snu
Sen jest bardzo istotną kwestią przy migrenowych bólach głowy. Na terapii omówimy dokładnie Twoje nawyki związane ze snem, a następnie dowiesz się czy warto coś w nich zmodyfikować.
Wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych
Współistniejące choroby i dolegliwości, których często nawet sami nie jesteśmy świadomi, mogą wpływać na obecne dolegliwości bólowe. Tak też jest z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych, które ze względu na swoje położenie mogą być czynnikiem w pewien sposób wpływający na migreny. Z tego więc względu, na terapii wykonuję badanie funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Od czego zacząć terapię migren?
1. Od dziennika bólu głowy
Czyli od zapisywania epizodów bólowych, czasu ich trwania, nasilenia i lokalizacji objawów. Można notować na kartce lub w aplikacji w telefonie. Obecnie dostępnych jest kilka intuicyjnych aplikacji stworzonych dla osób z migrenowymi bólami głowy. Zapisywanie odczuwanych dolegliwości jest bardzo ważne, ponieważ przedstawia w sposób obiektywny, jaki jest stopień zaawansowania problemu. Pozwala na śledzenie postępów podjętej fizjoterapii i innych działań. Jest też źródłem wiedzy, który pokazuje dolegliwości w sposób długofalowy, co jest istotne zarówno dla lekarza, jak i fizjoterapeuty.
2. Dobrania leków przeciwbólowych
Leki stosowane przez minimalny niezbędny czas mają na celu przynieść ulgę i przede wszystkim umożliwić normalne funkcjonowanie. Najczęściej dobiera je lekarz neurolog.
3. Podjęcia regularnej fizjoterapii oraz zmiany niekorzystnych nawyków
Migrena, a napięciowe bóle głowy
Niektórzy pacjenci odczuwają bóle głowy zarówno o charakterze migrenowym, jak i napięciowym. Osoby te jednak rozróżniają jedne bóle od drugich, gdyż bóle te mają inny charakter. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twoje bóle głowy nie są bardziej podobne do napięciowych bólów głowy, zajrzyj do tego wpisu.
To był krótki „poradnik” charakteryzujący migrenę, ale dający też światełko w tunelu na zmianę na lepsze. Często najprostsze rozwiązanie, czyli zmiana pewnych zachowań, nawyków leży tuż za rogiem.
Ważne jest to, aby uświadomić sobie konkretne czynniki w naszym życiu, które mogą wywoływać lub podtrzymywać nasze dolegliwości bólowe, a także spojrzeć nieco dokładniej na odczuwane przez nas objawy.
Dzięki własnej obserwacji możesz wdrożyć odpowiednie środki, które znacząco wpłyną na poprawę Twojego codziennego samopoczucia.
Fizjoterapia jest jednym z tych środków, które możesz podjąć, aby poczuć się lepiej. Nie na chwilę, ale na dłużej, na przyszłość. Bo nic tak nie wyłącza z życia jak ciągle męczący ból głowy.
Podejmij kroki i z powrotem ciesz się życiem!