Podczas pracy w gabinecie zauważyłam, że wiele kobiet w ciąży nurtują podobne kwestie w zakresie przygotowania do porodu, aktywnego w nim uczestnictwa, regeneracji już po porodzie i wiele innych.
Słuchając tak często przeżyć i doświadczeń kobiet po porodzie, stworzyłam cykl spotkań, które mają na celu przygotowanie do porodu, zwiększając tym samym wpływ rodzącej na jego przebieg.
Cykl składa się z 5 spotkań opisanych poniżej:
1. Poznaj dno miednicy i naucz się nim świadomie pracować w ciąży i podczas porodu.
Podczas spotkania dowiesz się gdzie znajduje się Twoje dno miednicy, jak je świadomie napiąć i rozluźnić, a także jaką rolę odgrywa podczas porodu. Sprawdzimy również w sposób praktyczny poprzez wykonanie badania pośredniego, czy umiesz prawidłowo aktywować mięśnie dna miednicy. O badaniu pośrednim przeczytasz tu.
2. Proste nawyki, ćwiczenia i postawa ciała, czyli jak wspomagać funkcję mięśni brzucha w ciąży.
Porozmawiamy nieco więcej o zmianach zachodzących w wielu układach naszego ciała w czasie ciąży. Dowiesz się co oznacza rozejście mięśni prostych brzucha i na co warto zwrócić uwagę na etapie ciąży. Przeanalizujemy również Twoją postawę ciała pod kątem wspomagania funkcji mięśni brzucha w tym szczególnym czasie. Podpowiem również, które z codziennych nawyków będą profilaktyką dolegliwości ciążowo-poporodowych.
3. Oddech w porodzie i pozycje w pierwszej fazie porodu.
Poznasz różne sposoby oddychania, dopasowane do fazy skurczu macicy w czasie porodu. W sposób praktyczny wypróbujesz pozycje zalecane w pierwszej fazie porodu i wybierzesz, które są dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
4. Jak przeć, żeby było efektywnie, czyli o pozycjach do drugiej fazy porodu i przygotowaniu krocza.
Na tym spotkaniu porozmawiamy o profilaktyce nacięć i pęknięć krocza, odwołując się także do wiedzy z wcześniejszych wizyt. Pokażę Ci na modelu miednicy w jaki sposób możesz wykonać masaż krocza. Jeśli wyrazisz zgodę i nie będzie ku temu medycznych przeciwskazań, to instruktaż możemy przeprowadzić również w sposób praktyczny. Przećwiczymy także pozycje wykorzystywane w czasie parcia.
5. Czas dla mamy, czyli przedporodowy relaks. Bo poród dzieje się nie tylko w ciele, ale przede wszystkim w głowie!
Ostatnie spotkanie to głównie manualne rozluźnianie tkanek przed porodem, obejmujące najczęściej obszar kości krzyżowej. To też wskazówki i zalecenia dotyczące ćwiczeń bezpośrednio po porodzie, oraz czas na zadanie pytań, rozwianie wątpliwości.
Tematyka cyklu jest propozycją stworzoną na podstawie wielu wizyt, podczas których miałam przyjemność przygotowywać ciężarne do porodu. Tematyka ta może ulec zmianie lub modyfikacji na potrzeby konkretnej Pacjentki.
Jeśli jesteś zainteresowana odbyciem cyklu, zaznacz to podczas umawiania wizyty lub na naszym pierwszym spotkaniu. Będzie wtedy przestrzeń na to, aby w sposób uporządkowany poznawać kolejne tematy dotyczące porodu.
Pingback: Naturalne domowe metody indukcji porodu - Lantio Fizjoterapia