Szeroko pojęta fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem sprawności i funkcji w obrębie miednicy mniejszej, a także profilaktyką dolegliwości pochodzących z tego obszaru. Jest formą leczenia zachowawczego problemów uroginekologicznych, a także skutecznie wspomaga proces przygotowania do zabiegu operacyjnego jak i czas rekonwalescencji.
Do najczęstszych dolegliwości uroginekologicznych zaliczyć można nietrzymanie moczu, stolca i gazów, obniżenie narządów, pęcherz nadreaktywny, parcia naglące. Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje również terapię w przypadku zespołów bólowych miednicy mniejszej, endometriozy, bolesnych miesiączek oraz zaburzeń seksualnych takich jak wulwodynia, pochwica, czy brak satysfakcji seksualnej. Nieodłącznym elementem tego rodzaju fizjoterapii jest również opieka okołoporodowa, czyli przygotowanie do porodu, a także regeneracja po porodzie.
Poniżej zostały opisane poszczególne składowe fizjoterapii uroginekologicznej.
Fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się leczeniem zachowawczym nietrzymania moczu (I i II stopień), jak również obniżenia narządów miednicy mniejszej I i II stopnia (cystocele, rectocele, enterocele).
Często mówi się, że nietrzymanie moczu dotyczy tylko dojrzałych kobiet – nie jest to jednak prawdą. Nietrzymania moczu doświadczają również młode kobiety w ciąży lub po porodzie, ale też kobiety, które nigdy nie rodziły. Problem jest o tyle istotny, że często zmusza do ograniczenia aktywności fizycznej i społecznej, a także obniża poczucie własnej wartości. Najczęstszą postacią jest wysiłkowe nietrzymania moczu, ale również zaobserwować można nietrzymanie moczu z parć naglących, pęcherz nadreaktywny oraz postać mieszaną nietrzymania moczu.
Warto dodać, że w innych zaburzeniach mikcji (np. częste chodzenie do toalety, również w nocy) oraz defekacji (np. zaparcia) również zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym w celu oceny skali problemu i wdrożenia odpowiednich działań.
Fizjoterapia okołoporodowa
Spotkania z fizjoterapeutą uroginekologicznym w okresie ciąży pozwolą na przygotowanie ciała do porodu oraz nauczą świadomej pracy ciałem. Fizjoterapia znajdzie również zastosowanie w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, obręczy miedniczej, skurczów łydek, nietrzymaniu moczu, zaparć, rozejścia mięśnia prostego brzucha.
W okresie połogowym, a także później, odpowiednio dobrane ćwiczenia i techniki manualne pomogą w szybszej regeneracji organizmu i umożliwią bezpieczny powrót do ulubionej aktywności fizycznej.
O tym, kiedy jest dobry moment, żeby udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży przeczytasz tu. A jeśli chcesz się przygotować przede wszystkim praktycznie do porodu, to zajrzyj na propozycję jaką dla Ciebie przygotowałam.
Fizjoterapia przedoperacyjna i pooperacyjna
Jeżeli zabieg operacyjny jest planowany, warto skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym jeszcze przed operacją w celu przygotowania się do zabiegu oraz otrzymania wiedzy, jak od pierwszych dni po operacji można pomóc organizmowi w regeneracji (tzw prehabilitacja). Po operacjach ginekologicznych z dostępu pochwowego lub brzusznego, po laparoskopiach, czy też po zabiegach abdominoplastyki, fizjoterapia ma na celu przywrócenie wcześniejszej sprawności fizycznej poprzez bezpieczny ruch oraz pracę manualną szczególnie w obrębie blizny pooperacyjnej.
Fizjoterapia przewlekłych zespołów bólowych miednicy mniejszej
Przewlekłe dolegliwości bólowe w obrębie miednicy znacznie obniżają komfort życia. Bóle mogą lokalizować się w kości ogonowej lub krzyżowej, spojeniu łonowym, czy też w całej obręczy miedniczej. Kobietom cierpiącym na endometriozę, bolesne miesiączki czy zespół bolesnego pęcherza często towarzyszą podobne dolegliwości. Fizjoterapia uroginekologiczna wychodzi naprzeciw tym problemom wyciszając ból oraz ucząc w jaki sposób samodzielnie radzić sobie z bólem przewlekłym.
Fizjoterapia zaburzeń seksualnych
Bardzo niewiele mówi się o bolesnym współżyciu doświadczanym przez kobiety, a jest to problem dość powszechny. Szacuje się, że około 50% kobiet na jakimś etapie swojego życia doświadczyła bolesnych stosunków seksualnych. Grono młodych i sprawnych kobiet cierpi na wulwodynię lub pochwicę. Dotyka ona także kobiety po porodzie, a także w okresie okołomenopauzalnym. Dolegliwości często uniemożliwiają nie tylko zbliżenie, ale także ograniczają funkcjonowanie na co dzień. Zastosowanie technik manualnych i relaksacyjnych w połączeniu z samodzielnie wykonywanymi ćwiczeniami i leczeniem ginekologicznym oraz psychoterapią, bardzo często pozwala na zmniejszenie dolegliwości i powrót do wcześniej podejmowanych aktywności.
Fizjoterapia związana z seksualnością obejmuje również terapię osób z zespołem MRKH (Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera), czyli osoby Bezpestkowe.
Brak satysfakcji z życia seksualnego i anorgazmia również jest w obszarze działań fizjoterapii uroginekologicznej. Jeśli nie czerpiesz z życia seksualnego tyle, ile byś chciała, to możesz podjąć w tym celu dalsze kroki!
Profilaktyka dolegliwości uroginekologicznych
Jak mówi przysłowie: 'Lepiej zapobiegać niż leczyć’. Dlatego kobiety, które nie doświadczyły żadnych problemów uroginekologicznych lub doświadczyły ich w niewielkim stopniu, również mogą zasięgnąć wiedzy u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Świadomość funkcjonowania kluczowego dla kobiety obszaru ciała, czyli miednicy mniejszej i mięśni dna miednicy przyda się na każdym etapie życia.
Warto wiedzieć, co możemy zrobić, aby przez całe życie w pełni cieszyć się kobiecością!
Jeśli czytasz teraz ten wpis i myślisz sobie, że Twoje poczucie kobiecości nie jest takie, jakie byś chciała, aby było, albo już od tak dawna myślisz, że musisz coś zrobić ze swoimi problemami zdrowotnymi, odkładanymi cały czas na dalszy plan…NIE ZWLEKAJ!
Podejmij działania już dziś! Zrób pierwszy krok w kierunku swoich pragnień i marzeń, bo Twoje potrzeby też są ważne!