Dzienniczek mikcji to nic innego jak skrupulatnie prowadzony zapis bilansu dziennego spożywanych i wydalanych przez nas płynów. Często może być on rozszerzony o dodatkowe informacje związane z zachowaniami toaletowymi w celach poszerzenia diagnostyki zgłaszanych objawów. Wykonanie dzienniczka mikcji może zlecić fizjoterapeutka uroginekologiczna lub lekarz ginekolog czy też urolog.
Przy jakich dolegliwościach warto wykonać dzienniczek mikcji?
- nietrzymanie moczu: wysiłkowe, mieszane, z parć naglących, z przepełnienia
- częste i silne odczucia parcia na pęcherz
- częste oddawanie moczu w toalecie
- małe ilości oddawanego moczu przy częstym korzystaniu z toalety
- kilkukrotne korzystanie z toalety w nocy
- trudność w opróżnieniu pęcherza
- mikcja przerywana
- u osób, u których pierwszą czynnością w nowym miejscu jest szukanie toalety
- zaparcia
Jakich informacji dostarcza dzienniczek mikcji?
- Ilość i rodzaj spożywanych płynów na dobę
- Ilość i częstotliwość oddawania moczu (w dzień i w nocy)
- Pojemność pęcherza
- Częstotliwość występowania parcia na pęcherz i jego nasilenie
- Częstotliwość popuszczania moczu oraz sytuacja, w której do tego doszło
- Ilość popuszczonego moczu (subiektywna lub obiektywna – kiedy ważymy wkładki)
- Ilość snu
Na podstawie informacji z dzienniczka mikcji fizjoterapeuta jest w stanie indywidualnie dostosować terapię, ćwiczenia oraz wskazówki do Twojego problemu.
Dlaczego warto choć raz w życiu zrobić dzienniczek mikcji?
Jeśli interesujesz się swoim zdrowiem i funkcjonowaniem swojego organizmu na co dzień, to dzienniczek mikcji pozwoli Ci na pogłębienie tej wiedzy.
Kilkudniowe notowanie ilości przyjętych i wydalonych płynów może być kłopotliwe. Z drugiej strony, jeśli robisz to w celach lepszego poznania organizmu, to możesz potraktować tę czynność, jako jednorazowy eksperyment. To zawsze lepiej brzmi.
A nóż zdarzy się tak, że zauważysz, że może nie zawsze trzeba było skorzystać z toalety, bo dzienniczek wykazał, że oddanego moczu było tylko 80 ml. A może nie zdawałaś sobie sprawy, że pijesz tak dużo kawy, bo tak szybko szła jedna za drugą w pracy.
Z obserwacji zawsze można się czegoś dowiedzieć! Jeśli zerkniesz na dzienniczek i stwierdzisz: wszystko działa idealnie – to tylko się cieszyć 🙂
Praktyczne wskazówki dla wykonujących dzienniczek mikcji
- Rozpoczęcie wpisów w Dzienniczku mikcji zaplanuj na 3 kolejno następujące po sobie dni. Upewnij się, że będziesz mieć warunki do jego regularnego uzupełniania. Zaleca się, aby minimum 1 z wybranych dni, był dniem tygodnia, w którym funkcjonujemy normalnie chodząc do pracy i wykonując nasze codzienne obowiązki.
- Dzienniczek mikcji rozpocznij w ustalonym dniu, po przebudzeniu.
- Regularnie zapisuj wszystkie spożyte płyny, notuj ich ilość (w ml) i rodzaj, a także godzinę, w której zostały spożyte. Staraj się pić tak, jak masz to w zwyczaju, nie staraj się na siłę korygować swoich nawyków.
*Zupa to również płyn, który powinien znaleźć się w dzienniczku mikcji. - Możesz początkowo zmierzyć ilość ml w ulubionych kubkach, z których będziesz pić w czasie eksperymentu – ułatwi Ci to robienie notatek.
- Nie musisz notować ze skrupulatnością do 1 ml 🙂
- Do pomiarów ilości oddawanego moczu użyj szklanej miarki kuchennej. Jako alternatywę polecam domowy sposób, polegający na odmierzeniu na szklanym słoiczku pojemności co 50 ml i zaznaczenie ich taśmą/markerem – w ten sposób uzyskujesz prostą miarkę, którą możesz wyrzucić po zakończeniu eksperymentu.
- Jeśli masz problem z parciami naglącymi, przy każdej takiej sytuacji oznacz obecność parcia i jego nasilenie. Najlepiej użyć do tego skali „+”, gdzie
„+” oznacza odczuwalne parcie, które można na krótką chwilę zignorować
„++” oznacza parcie, które wywołuje silną potrzebę oddania moczu
„+++” oznacza bardzo silne parcie, które sprawia, że w momencie trzeba skorzystać z toalety - Jeśli popuszczasz mocz, zaznacz, czas, w którym miała miejsce ta sytuacja oraz subiektywną ilość w „+”
- Jeśli zmagasz się ze znacznym stopniem nietrzymania moczu i używasz specjalnych wkładek na nietrzymanie moczu, zaznacz w dzienniczku, kiedy w ciągu dnia nastąpiła wymiana wkładki. Na koniec dnia zbierz wkładki w 1 woreczku i zważ je na wadze kuchennej. Zanotuj masę zużytych wkładek, wcześniej zapisując wagę suchej wkładki. Wylicz ile moczu zgromadziło się we wkładkach w ciągu dnia.
- Jeśli oddajesz mocz w nocy, postaraj się to również zapisać w dzienniczku.
Dzienniczek mikcji można rozszerzyć o informacje dotyczące rytmu wypróżnień, co może być pomocne u osób z problemami proktologicznymi.
Jeśli jesteś zainteresowana/y wykonaniem dzienniczka mikcji – napisz do mnie. Z chęcią prześlę Ci plik z wzorem do wydrukowania i uzupełnienia.
A jeśli już na samą myśl o tym, co wyjdzie w dzienniczku mikcji masz gęsią skórkę – zapraszam na wizytę. Spróbujemy się wspólnie zastanowić, co można zrobić z Twoimi dolegliwościami!
Dbaj o siebie!
Martyna