Różowy październik, czyli o profilaktyce raka piersi 🎀

W październiku przypominam Wam o regularnych badaniach piersi. Ze względu na to, że fizjoterapia jest skupiona także na profilaktyce i edukacji w zakresie zdrowia, chciałabym się z Wami podzielić i tym tematem.

Jako fizjoterapeutka mam do czynienia już raczej z kobietami po operacjach związanych z przebytym rakiem piersi, gdzie nasze działania skupiają się na:

  • mobilizacji blizny po zabiegu,
  • poprawie odpływu limfy,
  • profilaktyce obrzęków,
  • poprawie jakości życia,
  • bezpiecznym powrocie do aktywności fizycznej.
różowy październik to czas na profilaktykę raka piersi
Październik to idealny czas, aby zadbać o swoje piersi

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dlatego właśnie przypominam Wam o 2 głównych badaniach, które powinny być wykonywane regularnie:

  • SAMOBADANIE PIERSI – wykonywane samodzielnie najlepiej 3-5 dni po miesiączce; badając się regularnie, znamy swoje piersi i przez to jesteśmy w stanie wyczuć pojawiające się zmiany i od razu działać w takiej sytuacji.
  • USG PIERSI – wykonywane raz do roku u lekarza; można je wykonać prywatnie lub skorzystać z bezpłatnego programu, jeśli taki oferuje miasto, w którym mieszkamy.

    We Wrocławiu jest taki program i warto z niego skorzystać! Sama sprawdziłam, więc poniżej zostawiam Wam garść informacji, jak wziąć udział w Programie Profilaktyki Raka Piersi.
coroczne usg piersi to profilaktyka raka piersi

Skorzystaj z Wrocławskiego Programu Profilaktyki Raka Piersi:

1. Na początku należy się zgłosić do poradni Ośrodka Diagnostyki Chorób Piersi w Centrum Medycznym Medix (pl. Hirszwelda 16-17) w terminie pon-pt w godz. 8.00-14.00, tel. 603 713 030.
2. Tam otrzymuje się książeczkę, podpisuje zgody, położna uczy jak wykonać samobadanie piersi, a następnie przeprowadza takie badanie.
3. W dalszej kolejności ustalany jest termin badania usg i wizyty lekarskiej. Tu uwaga! Przychodząc w tym terminie trzeba ponownie zgłosić się do poradni, tam wystawiają skierowanie na usg, które jest od razu realizowane i z wynikiem trzeba się ustawić w kolejce na wizytę lekarską.
4. Na wizycie lekarskiej odbywa się rozmowa z lekarzem, wpisy do książeczki i jeśli jest taka potrzeba to również badanie piersi.
5. To wszystko, kolejna wizyta za rok (oczywiście warto zadzwonić ze 3-4 miesiące wcześniej, bo mniej więcej taki jest czas oczekiwania na wizytę i badanie usg).

Myślę, że mieszkając we Wrocławiu warto wziąć udział w programie, bo oprócz edukacji mamy również bezpłatne badanie usg, a także możliwość zgłoszenia się do poradni w każdej chwili, gdy wyczujemy coś niepokojącego podczas samobadania piersi.

Dbajcie o siebie! 🎀