Wpis jest bardziej obszerną wersją cotygodniowych, wtorkowych wpisów na Facebooku i Instagramie, które są publikowane w ramach cyklu ’Zobacz się w lustrze okiem fizjo’.
ANALIZA TWARZY
Na twarz możemy spojrzeć z różnego punktu widzenia, my zrobimy to z punktu widzenia fizjoterapeuty stomatologicznego. Taka analiza jest częścią pierwszej wizyty dotyczącej dolegliwości obszaru stawu skroniowo-żuchwowego, która odbywa się w gabinecie we Wrocławiu.
Poniższy wpis będzie się składał z 2 części. Pierwsza będzie związana z obserwacją twarzy, a druga z dotykiem konkretnych jej obszarów.
SYMETRIA TWARZY
Myśląc o symetrii twarzy, często pierwsza nasza myśl jest związana z estetyką i idealnym wyglądem twarzy.
Ale czy tylko o to tutaj chodzi??
Jako fizjoterapeutka zajmująca się dolegliwościami związanymi z twarzą, głową i szyją, zwracam uwagę na symetrię twarzy, ponieważ jest to wyznacznik między innymi:
- nadmiernego napięcia mięśni jednej strony lub obszaru twarzy,
- gryzienia tylko jedną stroną,
- obecności lub predyspozycji do rozwinięcia problemów w stawie skroniowo-żuchwowym,
- kompensacji, które wytworzyło nasze ciało z biegiem lat.
Oglądając twarz zwracam uwagę na:
1. OCZY
Czy kąciki ust tworzą prostą linię, czy też ta linia ucieka w jedną ze stron stronę kierując się w dół lub w górę?
Czy między brwiami zauważalna jest bruzda, która może mówić o nawyku zbytniego angażowania mięśni w okolicy brwi i czoła?
2. USTA
Czy kąciki ust są na tej samej wysokości i tworzą prostą linię, czy też jeden kącik jest wyżej lub niżej w stosunku do drugiego?
Linia oczu i linia ust powinny być do siebie równoległe, jeśli tak nie jest, to może to być dla nas informacja o tym, że np jeden ze stawów skroniowo-żuchwowych pracuje w kompresji przy zwiększonym napięciu mięśni.
3. POLICZKI
Czy oba policzki są tak samo zarysowane, czy też jeden z nich jest większy, bardziej uwidoczniony poprzez np. większą bruzdę?
4. GŁOWA
Czy głowa jest ustawiona w linii z szyją i resztą kręgosłupa, czy też przechyla się w jakąś ze stron?
Czy jest bliżej jednego z barków lub jest odchylona do tyłu?
Asymetria poszczególnych elementów twarzy może wpływać na:
- elastyczność i funkcję mięśni twarzy,
- skłonności do zaciskania zębów,
- bóle głowy,
- funkcję stawu skroniowo-żuchwowego
Zazwyczaj u każdej osoby można zauważyć pewne asymetrie w ułożeniu barków, miednicy, trójkątów talii itp. Jednak asymetria nie oznacza dysfunkcji, ważne jest to, czy obserwujemy u siebie objawy i dolegliwości, które można powiązać z tymi asymetriami.
Więc jeśli patrząc na swoją twarz uważasz, że jest w niej asymetria, ale nie odczuwasz dolegliwości z obszaru twarzy, głowy i szyi, to najprawdopodobniej nie będą one miały wpływu na Twoje funkcjonowanie na co dzień 🙂
BADANIE DOTYKIEM CZYLI PALPACJA TWARZY
Podczas codziennych czynności jak przygotowywanie się do wyjścia do pracy, często jesteśmy w takim biegu, że trudno nam się na moment zatrzymać i zauważyć nasze odczucia. Chociażby podczas smarowania twarzy możemy się zastanowić…
Czy czujesz tak samo prawy i lewy policzek?
Albo czoło, czy uważasz, że jest rozluźnione? Czy raczej twarde od częstego unoszenia brwi, czy też ich marszczenia?
Są to dwa proste pytania, jednak pewnie nie każdy umiałby na nie odpowiedzieć od razu, a przecież swoją twarz widzimy w lustrze minimum 2 razy w ciągu dnia.
W domu mając lustro można wykonać badanie twarzy używając własnych dłoni.
Na początku warto ogólnie wyczuć subtelne napięcie powięzi twarzy na policzkach i czole, a także zaobserwować odczucia jakie towarzyszą nam podczas dotyku twarzy. Pomoże w tym poniższe ćwiczenie.
Ćwiczenie 1
Stań przed lustrem i połóż obie dłonie całą powierzchnią na policzkach, lekko na nie naciskając. Spróbuj wykonać lekki ruch dłońmi w górę, później, w dół, czy na boki. W trakcie ruchu nie zmieniaj położenia dłoni na twarzy. Podczas ruchów zaobserwuj, czy w jakąś ze stron poruszasz się łatwiej.
Następnie warto sprawdzić napięcie dwóch głównych mięśni odpowiedzialnych za ruch zamykania ust, a także zaobserwować jak są przez nas odczuwalne podczas nacisku.
Te 2 mięśnie to mięśnie żwacze oraz mięśnie skroniowe. Jeśli mamy problemy z nadmiernym zaciskaniem, czy zgrzytaniem zębów to bardzo możliwe, że właśnie te mięśni będziemy odczuwać dotykiem jako bardziej napięte.
Ćwiczenie 2
Spróbuj symetrycznie nacisnąć na 3 punkty w obrębie tych mięśni i wykonaj kilka okrężnych ruchów. Zaobserwuj jakie odczucie Ci towarzyszą.
* Aby zobaczyć ćwiczenia, zachęcam do obejrzenia filmiku na Fb lub Ig.
Jeśli chcesz potwierdzić swoje odczucia i obserwacje z analizy twarzy lub badania dotykiem, to zachęcam Cię do spotkania z fizjoterapeutą zajmującym się stawem skroniowo-żuchwowym.