Dzień Chłopaka i zdrowie intymne mężczyzn

Dzień Chłopaka jest dobrym momentem, aby przypomnieć o zdrowiu intymnym mężczyzn! Coraz więcej mówi się o zdrowiu intymnym kobiet, jednak nadal niewiele można usłyszeć o zdrowiu intymnym mężczyzn. Mężczyźni również posiadają mięśnie dna miednicy, których funkcja i budowa różni się nieco od mięśni dna miednicy u kobiet. Dodatkowo mężczyźni posiadają również prostatę w obszarze miednicy mniejszej.

O PROSTACIE zapewne każdy z nas wie, że…istnieje 🙂

Prostata jest gruczołem wielkości kasztana, znajdującym się pod pęcherzem moczowym, przez który przechodzi cewka moczowa. Prostata jest odpowiedzialna za produkcję płynu wchodzącego w skład ejakulatu, a także w pewnym stopniu stanowi podporę dla pęcherza moczowego.

Interesujący jest fakt, że prostata daje o sobie znać często w wieku 20-35 lat. Młodzi mężczyźni mogą cierpieć z powodu zapalenia prostaty, które czasami ciągnie się miesiącami (chroniczne prostatitis). Pojawiają się bóle obręczy miedniczej oraz okolic intymnych. Osoby intensywnie uprawiające sport taki jak kolarstwo czy wspinaczka, bądź prowadzące siedzący tryb życia mogą być bardziej narażone na tego typu dolegliwości.

Również w ostatnich latach znacznie zwiększyła się zachorowalność na raka prostaty. Choroba dotyka nie tylko mężczyzn w sile wieku, ale również mężczyzn w wieku 40+. W przypadku otrzymania diagnozy, często wymagane jest przeprowadzenie zabiegu prostatektomii, czyli usunięcia prostaty. Nierzadko pojawiają się wtedy problemy z nietrzymaniem moczu, bólami podbrzusza i miednicy czy też zaburzenia erekcji.

Jak dbać o prostatę?

  • pamiętać o odpowiedniej ilości i jakości ruchu w ciągu dnia
  • dodać do swoich ćwiczeń elementy rozciągania bioder i miednicy
  • zmniejszyć ilość stresu lub znaleźć sposoby na efektywne radzenie sobie z nim, ponieważ ma on bardzo duży

    wpływ na stan mięśni dna miednicy
prostata i pęcherz moczowy

Jeżeli zauważasz u siebie wcześniej wymienione dolegliwości, zalecana jest konsultacja z lekarzem urologiem oraz fizjoterapeutą urologicznym.

Drodzy mężczyźni, pamiętajcie o Waszym zdrowiu intymnym.
Wszystkiego najlepszego!