Książkowe inspiracje – Niezłe szprychy

Tegoroczny Dzień Kobiet zainspirował mnie do rozpoczęcia nowej kategorii na moim blogu. Czyli polecanych książek. Myślę, że mój wybór padnie na książki związane z kobietami, zdrowiem fizycznym, psychicznym i intymnym, przygotowaniem do porodu, sportem, naturą itp. Więc nie będzie to za bardzo odbiegało od tematyki mojej pracy, czyli fizjoterapii, kobiety i ruchu 🙂

Książki towarzyszyły mi od najmłodszych lat. W wieku 7 uparłam się, że przeczytam sama pierwszą część Harrego Pottera (Kamień Filozoficzny). Moja mama wzięła to sobie do serca i chciała mi pomóc w postanowieniu, więc codziennie wieczorem czytałam minimum 1 stronę przygód Harrego, a mama słuchała.

Od tego czasu przeczytałam mnóstwo książek, lubię też słuchać audiobooki. Dzięki możliwości słuchania książek, udało mi się 'przeczytać’ tytuły, po które z pewnością z braku czasu bym nie sięgnęła. Najlepsze jest to, że można słuchać w czasie jazdy samochodem, czy pociągiem, podczas sprzątania itp.

Na Dzień Kobiet Niezłe Szprychy!

Dziś przedstawiam Wam książkę Niezłe Szprychy autorstwa Agnieszki Ejsymont.

Fizjoterapia i rower Wrocław

Niezłe szprychy to kobiety, które mimo mnóstwa przeciwności jeździły na dwóch kółkach, otwierając rozdział kobiecego kolarstwa. W książce znajdziemy historię pierwszych kobiet jeżdżących na rowerze, stających tym samym w opozycji do powszechnie panujących zasad i etykiety. Kobiety uznawane były za zbyt delikatne, aby móc jeździć na rowerze. Był to raczej tylko pretekst do ograniczania ich wolności i emancypacji.

W książce są też rozdziały o pierwszych kolarkach ultra, o zawodach kobiecych Tour de France, które nigdy nie zyskały takiej sławy jak męskie (oczywiście znów ze względu na mechanizmy kierujące finansowaniem i marketingiem zawodów). Przeczytacie również o pierwszych projektach kobiecych strojów rowerowych, bo w XIX wieku kobieta jeśli już jeździła na rowerze, to bezsprzecznie musiała mieć spódnicę i to do kostek. Ciężko to sobie teraz wyobrazić…

Jest również tematyka bardziej współczesna w formie reportażu, czyli historie kobiet, dla których rower stał się pasją i sposobem na życie.

A w końcu Niezłe szprychy to też książka w nietuzinkowej oprawie graficznej, z mnóstwem ciekawych grafik i zdjęć.

Cieszmy się i korzystajmy z tego co osiągnęły nasze poprzedniczki – rower to kobieca wolność, siła i niezależność!