Kiedy udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego będąc w CIĄŻY?

Bardzo często jestem o to pytana przez Pacjentki umawiające się na wizytę po raz pierwszy, więc poniższy wpis powinien Wam przybliżyć jaki jest na to najlepszy czas.

fizjoterapia w ciąży kalendarz motywacyjny

W CIĄŻY warto udać się na wizytę w poniższych sytuacjach:

 • Profilaktycznie przed pojawieniem się dolegliwości, najlepiej jeszcze w drugim trymestrze.

  Możemy omówić kwestie związane z profilaktyką dolegliwości pojawiających się w ciąży i po porodzie m.in. rozejście mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, obniżenie narządów. Zwracam również uwagę na ważne aspekty dotyczące czynności wykonywanych w życiu codziennym, a także na postawę ciała, która w ciąży zmienia się bardzo dynamicznie i często wymaga pewnej korekcji.

 • Kiedy odczuwasz dolegliwości bólowe kręgosłupa, karku, żeber, spojenia łonowego, czy też ból przy chodzeniu, obrzęki kończyn dolnych itp.

  Tu nie ma ograniczeń czasowych – przychodzą Ciężarne w niezaawansowanej ciąży, a także tuż przed porodem. Ważne jest to, aby w porę podjąć działania mające na celu redukcję bólu, niż czekać, aż ból zaostrzy się na tyle, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
  Na wizycie pracuję z ciałem manualnie, a także dobieram ćwiczenia, które będą mogły być kontynuowane przez Pacjentkę samodzielnie w domu, w celu utrzymania efektu terapii.

 • Kiedy zaobserwujesz u siebie popuszczanie moczu (najczęściej 2-3 trymestr).

  W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania mięśni dna miednicy (może być wykonane w sposób pośredni – zewnętrznie), aby ocenić ich funkcję pod kątem prawidłowego skurczu jak i rozkurczu, a także dobrać odpowiedni trening.

 • Gdy chcesz się świadomie przygotować do porodu siłami natury/przez cesarskie cięcie czy do VBAC.

  Pierwsza wizyta zalecana jest w drugim trymestrze, kolejne od ok 32 tygodnia ciąży. Na spotkaniach w sposób praktyczny ćwiczymy oddech, uczymy się ruchu w porodzie, pozycji porodowych, masażu krocza, a także ćwiczeń 'otwierających’ dno miednicy.

 • Jeśli potrzebujesz instruktażu lub wykonania masażu krocza na wizycie (od 36 tygodnia ciąży)

  Masaż krocza jest powszechnie znaną metodą uelastyczniającą mięśnie dna miednicy, która przygotowuje tkanki krocza do procesu rozciągania w trakcie porodu. Masaż krocza to profilaktyka nacięć w obrębie krocza.

 • Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas ciąży (od drugiego trymestru)

  Poznasz ćwiczenia, które wzmocnią i zrelaksują Twoje ciało, a także zwiększą świadomość odczuć, które z niego płyną.
 • Jeśli potrzebujesz wsparcia w postaci kinesiotapingu (w każdej chwili)

  Plastry kinesiotaping aplikuje się w ciąży w przypadku bólu np. kręgosłupa, karku, spojenia łonowego, a także w celach wspierających mięśnie brzucha.

 • Jeśli chcesz się szybko zregenerować po porodzie (najlepiej bliżej porodu ok 35-36 t.c., żeby nie zapomnieć 🙂

  Czy wiesz, że już w pierwszych dobach po porodzie możesz aktywnie wspomagać swoją regenerację? Pomogą w tym proste i delikatne ćwiczenia ruchowe i oddechowe, a także przestrzeganie kilku zasad w czasie połogu.
poród z partnerem

Dodatkowe informacje:

 • Przed umówieniem wizyty, bardzo proszę zapytanie lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwskazań do podjęcia fizjoterapii, czy też aktywności fizycznej. Na wizycie każda Pacjentka otrzyma do podpisania krótki formularz zawierający pisemną zgodą na przeprowadzenie fizjoterapii/ edukacji/ profilaktyki w ciąży.
 • Podczas umawiania wizyty proszę o informacje, czy ciąża przebiega fizjologicznie, czy pojawiają się jakieś dolegliwości, które były omawiane podczas konsultacji z lekarzem prowadzącym np. skracająca się szyjka, cukrzyca ciążowa itp.
 • Wizyta odbywa się w gabinecie przy ul. Grabiszyńskiej 165 we Wrocławiu. 

Na wizytę zabierz ze sobą:

 • kartę ciąży

 • luźny i wygodny strój

 • na 24 h przed wizytą nie używaj kremów w obrębie brzucha (ważne w przypadku aplikacji plastrów kinesiotape)

Poród z partnerem:

Jeśli chcesz zaangażować partnera w przygotowanie do porodu, to przyjdźcie na wizytę razem. Partner będzie mógł w sposób praktyczny wypróbować proste formy masażu rozluźniającego, który stosuje się w trakcie porodu, poznać pozycje porodowe, w których może wspierać Rodzącą w trakcie porodu. Otrzyma także instruktaż dotyczący masażu krocza (jeśli Ciężarna zdecyduje się zaangażować partnera w tę formę wspólnej pracy).

Jeśli masz pytania napisz do mnie 🙂

ciąża oczekiwanie na dziecko